Tablica pamiątkowa na murze Aresztu w Sanoku.

Z inicjatywy Zarządu Okręgowego NSZZF i PW w Rzeszowie, we współpracy z Urzędem Miasta w Sanoku 28 października br. dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej na murze Aresztu w Sanoku.

 Łukasz Ciepliński od stycznia do kwietnia 1940 r. był przetrzymywany przez Niemców w murach sanockiego więzienia. Występował wtedy pod fikcyjnym nazwiskiem Jan Pawlita. Po udanej ucieczce kontynuował swoją niepodległościową działalność, którą przerwał już po zakończeniu wojny strzałem w tył głowy, 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu ubecki kat Aleksander Dreja. Śmierć, a także dzieło komendanta IV Zarządu Głównego WiN oraz sześciu jego najbliższych podkomendnych nie poszła jednak w zapomnienie.                                                                                                                    Uroczystości rozpoczęły się w sanockim kościele p.w. Przemienienia Pańskiego. Licznie zgromadzeni kombatanci oraz młodzież szkolna, harcerze, a także inni zaproszeni goście uczestniczyli w lekcji prawdziwej historii. Obecni byli między innymi poseł na Sejm RP Stanisław Piotrowicz, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Jerzy Borcz, reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego, Tadeusz Pióro, Burmistrz Miasta Sanoka, dr Mirosław Surdej, reprezentujący IPN Oddział  w Rzeszowie, ppłk Marek Grabek, Dyrektor OISW w Rzeszowie, ppłk Adam Zarzyczny, Dyrektor AŚ Sanok, mł. chor. Robert Moskal, Przewodniczący ZO NSZZF i PW w Rzeszowie.

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dla Pana Tadeusza Pióro, Burmistrza Sanoka oraz dla Pana ppłk Adama Zarzycznego, Dyrektora AŚ w Sanoku za bardzo merytoryczną, rzeczową współpracę, która zaowocowała realizacją naszego projektu. Nie sposób także nie docenić zaangażowania funkcjonariuszy AŚ w Sanoku, za co zresztą składamy także serdeczne podziękowania.

Rzecznik prasowy

ZO NSZZFiPW w Rzeszowie

/-/ kpt. dr Dariusz Fudali

Foto. mł. chor mgr Aleksandra Dobrowolska

DSCI0564 (Small) DSCI0569 (Small) DSCI0572 (Small) DSCI0579 (Small) DSCI0583 (Small) DSCI0585 (Small) DSCI0586 (Small) DSCI0587 (Small)

 

 

 

 

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy