Tablica pamiątkowa na murze Aresztu w Sanoku.
Z inicjatywy Zarządu Okręgowego NSZZF i PW w Rzeszowie, we współpracy z Urzędem Miasta w Sanoku 28 października br. dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej na murze Aresztu w Sanoku.
Łukasz Ciepliński od stycznia do kwietnia 1940 r. był przetrzymywany przez Niemców w murach sanockiego więzienia. Występował wtedy pod fikcyjnym nazwiskiem Jan Pawlita. Po udanej ucieczce kontynuował swoją niepodległościową działalność, którą przerwał już po zakończeniu wojny strzałem w tył głowy, 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu ubecki kat Aleksander Dreja. Śmierć, a także dzieło komendanta IV Zarządu Głównego WiN oraz sześciu jego najbliższych podkomendnych nie poszła jednak w zapomnienie. Uroczystości rozpoczęły się w sanockim kościele p.w. Przemienienia Pańskiego. Licznie zgromadzeni kombatanci oraz młodzież szkolna, harcerze, a także inni zaproszeni goście uczestniczyli w lekcji prawdziwej historii. Obecni byli między innymi poseł na Sejm RP Stanisław Piotrowicz, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Jerzy Borcz, reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego, Tadeusz Pióro, Burmistrz Miasta Sanoka, dr Mirosław Surdej, reprezentujący IPN Oddział w Rzeszowie, ppłk Marek Grabek, Dyrektor OISW w Rzeszowie, ppłk Adam Zarzyczny, Dyrektor AŚ Sanok, mł. chor. Robert Moskal, Przewodniczący ZO NSZZF i PW w Rzeszowie.
W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dla Pana Tadeusza Pióro, Burmistrza Sanoka oraz dla Pana ppłk Adama Zarzycznego, Dyrektora AŚ w Sanoku za bardzo merytoryczną, rzeczową współpracę, która zaowocowała realizacją naszego projektu. Nie sposób także nie docenić zaangażowania funkcjonariuszy AŚ w Sanoku, za co zresztą składamy także serdeczne podziękowania.
Rzecznik prasowy
ZO NSZZFiPW w Rzeszowie
/-/ kpt. dr Dariusz Fudali
Foto. mł. chor mgr Aleksandra Dobrowolska