Ulga podatkowa dla związkowców. Sejm zajmie się zmianami

Pracownicy odliczą nawet 300 zł od dochodu, ale tylko ci, którzy należą do związku zawodowego. Ulga dla związkowców została zatwierdzona przez rząd i trafi do Sejmu – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

W projekcie Polskiego ładu, do którego dotarli dziennikarze “Dziennika Gazety Prawnej”, jest ulga od dochodu, która pozwala na odliczenie zapłaconej składki członkowskiej na rzecz związku zawodowego, do wysokości 300 zł rocznie.

“Celem tych zmian jest stworzenie zachęty podatkowej w postaci ulgi do zwiększenia zainteresowania obywateli członkostwem w związkach zawodowych. Oczekuje się, że ulga będzie zachęcała pracowników do angażowania się w działalność na rzecz poprawy warunków pracy, a także przyczyni się do budowania nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju dialogu społecznego” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

“Upowszechnienie członkostwa w związkach zawodowych wśród osób wykonujących pracę zarobkową, ma dla nich wymierną wartość, gdyż wpływa na warunki pracy wszystkich pracowników, nie tylko związkowców” – dodają autorzy projektu.

Jeśli w przekazywaniu składek między związkowcem a związkiem zawodowym pośredniczy pracodawca, wysokość wydatków będzie ustalana na podstawie oświadczenia organizacji związkowej o wysokości składek pochodzących od podatnika – informuje dziennik.

Do związków zawodowych należy 1,5 miliona osób, w tym około jednej trzeciej z tej liczby do związku zawodowego Solidarność – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

W firmach powyżej 9 osób związkowcy stanowią około jednej dziesiątej wszystkich pracowników, a szczególnie silną pozycję mają w wielkich firmach państwowych.

źródło: https://www.money.pl/podatki/ulga-podatkowa-dla-zwiazkowcow-sejm-zajmie-sie-zmianami-6683784839125984a.html

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy