Więziennictwo na miarę XXI w. Ponad 41 mln złotych na uzbrojenie i sprzęt

Ponad 12 mln złotych na zakup uzbrojenia, 8,7 mln złotych na sprzęt i wyposażenie specjalnego oraz 20,5 mln złotych na zakup i modernizację urządzeń zabezpieczenia technicznego-ochronnego oraz sprzętu ratowniczo-pożarniczego. Takie środki otrzymała Służba Więzienna na wskazane przedsięwzięcia w ramach programu modernizacji formacji w latach 2017-2020. Jak podkreśla podczas lubelskiej konferencji i targów #Więziennictwo2019 ppłk Henryk Orszulak, starszy specjalista Biura Ochrony i Spraw Obronnych CZSW, fundusze będą przeznaczone na pozyskanie nowoczesnych rozwiązań ochronnych stosowanych w Służbie Więziennej.

Łącznie, na zakup uzbrojenia, sprzęt i wyposażenie specjalnego oraz modernizację urządzeń zabezpieczenia technicznego-ochronnego oraz sprzętu ratowniczo-pożarniczego na konto Służby Więziennej, w ramach programu modernizacji formacji, trafiło 41,394 mln. Część z tych środków przeznaczono na zakup nowego uzbrojenia, m.in. karabinka 5,56×45 mm Beretta ARX 160, który zastąpił “nienadający się do zadań, jakie realizuje służba więzienna” – jak podkreślał ppłk Henryk Orszulak, ale wykorzystywany z racji jego powszechności i dostępności – AKM/AKMS.

Przypomnijmy, że Służba Więzienna sfinalizowała przetarg na 350 sztuk karabinków 5,56 mm x 45 w lipcu 2018 roku. Wyboru dokonywano spośród sześciu propozycji, a najkorzystniejszą okazała się ta złożona przez UMO Sp. z o.o. z podwarszawskiej Zielonki. W związku z tym do funkcjonariuszy trafiły karabinki Beretta ARX 160. Łączna wartość zamówienia to ponad 2,5 mln złotych. Karabinek szturmowy Beretta ARX 160 kalibru 5,56 mm to broń o konstrukcji modułowej, powstała w ramach włoskiego programu żołnierza przyszłości. Został wprowadzony do służby w 2009 roku.

Kolejny zakup, to strzelba powtarzalna Mossberg wzór 53693, zastępująca w SW strzelby typu Winchester oraz wcześniejsze wersje Mossberga, oraz strzelba powtarzalna Mossberg wzór 50673 FLEX. Obie wersje wykorzystywane są podczas służby na terenie jednostek penitencjarnych, jak również i podczas konwojowania.

Na liście zakupowej znalazł się również wyrzutnik pocisków obezwładniających GL-06. Wyrzutnik przeznaczony jest do działań bojowych i akcji mających na celu obezwładnienie przeciwnika. GL-06 to polimerowy, lekki (masa z celownikiem Aimpont 2,1 kg), jednostrzałowy wyrzutnik 40×46 mm, łączący uniwersalność granatników bojowych i wyrzutników pocisków gazowych. Jest przystosowany do strzelania amunicją typu HE, HEDP i innymi rodzajami amunicji bojowej, jednocześnie może też wykorzystywać szeroką gamę amunicji obezwładniającej 40×46 mm, w tym produkowany przez B&T specjalny nabój niepenetrujący SIR 40×46 mm o zasięgu operacyjnym 1-50 m. Amunicja tego rodzaju jest szczególnie przydatna do kontroli zamieszek i w zastosowaniach penitencjarnych – w tym także w pomieszczeniach.

“Inwestujemy również w bezpieczeństwo funkcjonariuszy, którzy w bezpośrednim kontakcie wykonują swoje czynności” – podkreśla ppłk Henryk Orszuluk. Inwestycje zakładają pozyskanie zestawów i kasków udaroodpornych oraz kamizelek taktycznych z możliwością zastosowania wkładów balistycznych. Służba Więzienna pozyskuje również systemy sygnalizacji pożaru, system szafek depozytowych, a także depozytory broni.

“Pierwszą zaporę i barierę” stanowią natomiast urządzenia do prześwietlenia paczek i bagażu, czy bramowe wykrywacze metalu. W ramach modernizacji do formacji trafiają kompleksowe elektroniczne systemy zabezpieczenia elektronicznego. W ramach środków, którymi dysponuje Biuro Ochrony i Spraw Obronnych CZSW kupowane są również kamery interwencyjne i teleskopowe.

Inwestycje w szkolenie funkcjonariuszy zakładają natomiast zakup strzelnicy kontenerowej, składanej i rozkładanej w ciągu dwóch godzin. Fundusze przeznaczone są również na budowę strzelnic w ośrodkach szkolenia formacji. “W tych strzelnicach nie odbywają się nauka i szkolenie strzeleckie takimi typowymi metodami, ale jest pełen zakres programów multimedialnych, które pozwalają na to, że funkcjonariusze w czasie ćwiczenia np. taktyki konwojowej, oni jak gdyby wchodzą w interakcję w skali 1:1 z tym, co jest przedstawiane na filmie. Tu akurat jest możliwości nawet aby funkcjonariusze wjechali pojazdem konwojowym do środka takiej strzelnicy, na specjalnym ekranie jest odgrywana konkretna sytuacja zagrożenia bezpieczeństwa konwoju i nagrywane są automatycznie szybkość rekacji, wydawania komend przez funkcjonariuszy” – relacjonował ppłk Henryk Orszuluk.

Z Biura Kwatermistrzowsko-Inwestycyjnego pozyskano środki na nowe pojazdy służbowe, czyli samochody więźniarka 18+5, samochody operacyjno-konwojowe 5+4, samochody operacyjno-konwojowe 6+4, a także samochody operacyjne.

źródło: https://www.infosecurity24.pl/bezpieczenstwo-wewnetrzne/wieziennictwo-na-miare-xxi-w-ponad-41-mln-zlotych-na-uzbrojenie-i-sprzet

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy