Wizyta funkcjonariuszy Niemieckiej Służby Więziennej na Podkarpaciu
Na Podkarpaciu rozpoczęła się wizyta delegacji funkcjonariuszy Niemieckiej Służby Więziennej. Niemieccy więziennicy przez tydzień będą zapoznawać się z funkcjonowaniem polskich jednostek penitencjarnych. Wizyta odbywa się na zaproszenie Zarządu Głównego NSZZF i PW przy współpracy z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie
Wizyta więzienników niemieckich realizowana jest w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy Krajami Związkowymi Niemiec i Zarządem Głównym NSZZFiPW, jak również na podstawie Międzynarodowej Umowy o współpracy zawartej pomiędzy Związkami Zawodowymi Służb Więziennych Partnerskich Regionów Kraju Saary oraz Województwa Podkarpackiego. Współorganizatorem wizyty jest Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie. Sześcioosobową delegację funkcjonariuszy niemieckiej Służby Więziennej przywitał bezpośrednio po przylocie Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie – ppłk Andrzej Leńczuk i Przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZFiPW w Rzeszowie – mł. chor. Robert Moskal. W składzie delegacji znaleźli się funkcjonariusze z zakładów karnych w Saabrucken, Ottweiler i Zweibrucken oraz z aresztu dla młodocianych w Leboch. Ze strony polskiej w pracach uczestniczą m.in. przedstawiciele Zarządu Krajowego NSZZF i PW – Dariusz Grajczyński, Zbigniew Głodowski i Paweł Oświęcimka.
W ciągu tygodniowego pobytu na Podkarpaciu niemieccy funkcjonariusze odwiedzą Zakład Karny w Uhercach Mineralnych, Zakład Karny w Rzeszowie i Zakład Karny w Przemyślu. Wizyta zorganizowana jest w sposób umożliwiający praktyczne zapoznanie gości z Niemiec z realizacją zadań Polskiej Służby Więziennej. W ramach wyszczególnionych obszarów funkcjonowania jednostek penitencjarnych, z którymi będą mieli możliwość zapoznać się członkowie delegacji wyróżniono między innymi zagadnienia związane z pracą służby penitencjarnej, ochronnej, ogólna strukturą organizacyjną Służby Więziennej i jednostek penitencjarnych, zagadnieniami pragmatyki służbowej, rolą i zadaniami Związków Zawodowych.
Realizacja zagadnień odbywać się będzie zarówno w sposób praktyczny, poprzez uczestnictwo w codziennych czynnościach służbowych realizowanych przez polskich funkcjonariuszy, jak i w formie prelekcji i dyskusji. Organizatorzy wizyty mają nadzieję, że stworzy ona podstawy do wypracowania możliwie najskuteczniejszych sposobów wykonywania zadań jakie na Służby Więzienne obu krajów nakładają regulacje międzynarodowe – w tym Europejskie Reguły Więzienne.
Tekst: kpt. Jarosław Wójtowicz
Foto: archiwum ZK Uherce