Wójcik: możliwe wstrzymanie odwiedzin w zakładach karnych

Od przyszłego tygodnia jest prawdopodobne, że wstrzymamy możliwość odwiedzin w zakładach karnych. Może to być konieczne dla bezpieczeństwa osób osadzonych, ich bliskich, a także funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister przypomniał, że w związku z zagrożeniem koronawirusem środki bezpieczeństwa wprowadzane są w całym sądownictwie i więziennictwie. “Od przyszłego tygodnia prawdopodobne jest, że rozpoczniemy wstrzymywanie odwiedzin w zakładach karnych. Może być taka konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa osadzonych, ich rodzin i funkcjonariuszy” – przekazał wiceminister. Dodał, że w jednostkach tych przebywa 75 tys. osób.

Mogą być wstrzymane odwiedziny osadzonych, ale też praca więźniów na zewnątrz jednostek penitencjarnych, codziennie bowiem w takim systemie pracuje ok. 10 tys. osób.

“Na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro sprawdziliśmy przywięzienne zakłady pod kątem możliwości produkcji środków dezynfekcyjnych, maseczek i ubrań ochronnych” – dodał Wójcik. Wskazał, że taka produkcja może być uruchomiona w czterech z nich, a już dziś – w dwóch zakładach – więźniowie produkują prawie 7 tys. maseczek ochronnych dziennie.

Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński wystosował specjalne pismo, związane z nasileniem się rozprzestrzeniania koronawirusa w Polsce. Zawarł w nim listę zaleceń, które mają zapewnić bezpieczeństwo w jednostkach organizacyjnych formacji. Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest m.in. profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren. Kontroli poddawane są także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki.

“W piątek zakończyło się przenoszenie spraw w sądach. Wokandy są przesunięte na terminy od 31 marca – poza kilkoma najważniejszymi kategoriami spraw. W Polsce jest około 400 sądów i odpowiednie komunikaty pojawiły się we wszystkich sądach” – powiedział Wójcik. “Bardzo dziękuję sędziom i pracownikom sądów, bo to największa taka akcja w wymiarze sprawiedliwości w ostatnich latach, nie było wcześniej takiej sytuacji w Polsce, a zostało to bardzo sprawnie zrobione” – podkreślił wiceminister.

Jak przypomniał nieliczne kategorie spraw, które nie zostały przesunięte, to sprawy aresztowe, a także dotyczące europejskich nakazów aresztowania oraz niektóre spośród spraw rodzinnych, w tym prowadzone w trybie Konwencji haskiej. Wiceminister dodał, że również w piątek zamknięto opiniodawcze zespoły specjalistów sądowych przygotowujące opinie w sprawach rodzinnych, a biegli będą przygotowywali opinie w domach. Ograniczono funkcjonowanie kuratorów oraz przesunięto egzaminy w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a także egzaminy zawodów prawniczych, np. adwokackie.

PAP/MR

źródło: https://infosecurity24.pl/wojcik-mozliwe-wstrzymanie-odwiedzin-w-zakladach-karnych?fbclid=IwAR3tEKnEIeBcZLVu2qcaMMUB1UVNAVFQ5fxtNkQUmcm3JdNCO6nELanNv6M

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy