Wraca zakaz widzeń w jednostkach penitencjarnych

Z końcem stycznia wstrzymane zostają widzenia skazanych z rodzinami i osobami bliskimi – poinformował Centralny Zarząd Służby Więziennej. Decyzja związana jest ze wzrostem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Służba Więzienna podejmuje działania dostosowane do bieżącej sytuacji pandemicznej w kraju, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii Covid-19 wśród funkcjonariuszy tej formacji, pracowników oraz osadzonych i ich najbliższych – poinformował CZSW. Dlatego też, ponownie, podjęto decyzję o wstrzymaniu widzeń skazanych z rodzinami i osobami bliskimi. Decyzja wchodzi w życie 31 stycznia i potrwa, co najmniej, do 27 lutego. Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian mają zostać umieszczone na stronach internetowych właściwych zakładów karnych i aresztów śledczych.

To nie pierwszy raz, gdy formacja decyduje się na taki krok w związku z trwającą pandemią. Widzenia wstrzymano również w marcu 2020 roku. Choć decyzja nie dotyczyła wtedy od razu wszystkich jednostek penitencjarnych, to lista była systematycznie uzupełniana. Służba Więzienna ograniczyła wtedy również realizację przez osadzonych pracy wykonywanej poza tymi więzieniami. Decyzja o wstrzymaniu widzeń obowiązywać przestała dopiero latem tego samego roku i miał to być ostatni krok wracania do więziennej “normalności”. Nadal jednak widzenia te nie były realizowane na wcześniejszych zasadach, co argumentowano m.in. emocjami towarzyszącymi spotkaniu. Chodziło m.in. o dalsze wstrzymywanie spotkań z dziećmi. Całkowity zakaz wrócił jednak z kolejnymi wzrostami zakażeń i tzw. falami, tj. jesienią 2020 roku.

Wznowienie widzeń zapowiedziano dopiero w maju 2021 roku. Od 1 czerwca w zakładach karnych oraz aresztach śledczych zaplanowano przywrócenie widzeń w reżimie sanitarnym. Czas widzenia nie mógł przekroczyć jednej godziny, a uczestniczyć w nim miała tylko jedna osoba. W połowie czerwca wróciły również spotkania z dziećmi. Do lutego br. osadzeni mogli zobaczyć się raz w miesiącu z max. dwiema osobami, a w tym z jedną osobą do 18 roku życia.

Jak poinformowało 31 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości, badania potwierdziły 33 480 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarły 33 osoby z COVID-19. Najwięcej nowych przypadków potwierdzono na Śląsku (5502) i na Mazowszu (4978). Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,8 mln zakażeń, zmarło ponad 105,1 tys. osób.

MR

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sluzba-wiezienna/wraca-zakaz-widzen-w-jednostkach-penitencjarnych

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy