Wycieczka rodzinna z Międzyrzecza do Zamku Książ w Wałbrzychu

W dniu 27. kwietnia br. Zarząd Terenowy NSZZ FiPW w Międzyrzeczu zorganizował wycieczkę dla Członków NSZZ FiPW i ich bliskich do Kopalni Turystycznej Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie oraz do Zamku Książ w Wałbrzychu. Tym razem było nas aż 75 osób.

Pierwszym punktem wycieczki była Kopalnia.
Zwiedzający poznali proces tworzenia węgla, dowiedzieli się o jego właściwościach oraz zobaczyli jego różne rodzaje. Kolejna sala dotyczyła historii górnictwa, gdzie można było dowiedzieć się jak rozwijało się górnictwo w Nowej Rudzie oraz poznać bliżej górnicze tradycje, takie jak Barbórka czy Karczma Piwna. Wśród eksponatów znajdują się, między innymi, mundury, szpady, kordziki, laski, lampy, hełmy i kufle.

W drodze do sztolni Lech można było zobaczyć wieżę szybową oraz wentylatory. W samej kopalni turyści mogli poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają.

Wielką atrakcją Kopalni jest duch Skarbnik, który wciąż mieszka w kopalni i straszy oraz rozbawia turystów. Na koniec podróży z kopalni wyjeżdża się autentyczną, górniczą kolejką. Podziemna trasa turystyczna skrywa wiele tajemnic, ale najlepiej odkryć je samemu!

Drugim punktem wycieczki był Zamek Książąt Śląskich w Wałbrzychu. W początkowych wiekach Książ miał za sobą wielce burzliwe dzieje. Często przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw, był niszczony podczas licznych wojen, które były tu toczone.  Po zwiedzaniu Zamku udaliśmy się do tajemniczych podziemi.
Podziemna trasa turystyczna to półkilometrowy odcinek, który z pewnością zaintryguje swoją różnorodną strukturą zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Domniemanym przeznaczeniem obiektu miała być kwatera dla Hitlera.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, pogoda i humory dopisały. Na brak atrakcji trudno było narzekać. Wspólna wycieczka była kolejnym już rodzinnym wyjazdem integracyjnym organizowanym przez Organizację Terenową NSZZFiPW w Międzyrzeczu. Wspólne wyjazdy stają się powoli niepisaną tradycją i zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem naszych funkcjonariuszy.

Serdecznie dziękuję za udział i zapraszam na kolejne wyjazdy.

                     Przewodniczący  ZT w Międzyrzeczu

(-) Mariusz Dymianowski

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy