XXIII Piesza Pielgrzymka Służb Mundurowych na Świętą Górę Grabarkę zwaną Górą Krzyży

W tym roku po raz XXIII odbyła się Piesza Pielgrzymka Służb Mundurowych na Świętą Górę Grabarkę zwaną Górą Krzyży, która jest szczególnym miejscem dla polskich wyznawców prawosławia. Wzgórze na której stoi mała cerkiewka otoczona jest krzyżami, które przynoszą pielgrzymi w intencji wysłuchania ich modlitw i próśb. Służba Więzienna brała w niej czynny udział już po raz XI.

Uroczystości na Świętej Górze Grabarce odbywają się corocznie i związane są z obchodami Święta Przemienienia Pańskiego w cerkwi prawosławnej. W dniu 18 sierpnia 2018 roku udział w wydarzeniu wzięli tradycyjnie  funkcjonariusze i pracownicy cywili Służby Więziennej oraz przedstawiciele różnych formacji mundurowych wraz ze swoimi rodzinami. Po raz kolejny do pielgrzymowania przyłączyli się przedstawiciele służb wojskowych z innych krajów. Na tą uroczystość został przygotowany przez osadzonych z hajnowskiego aresztu krzyż, którego fundatorem był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Krzyż był niesiony przez pątników od Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach do Świętej Góry Grabarki ( ok. 13 km).  Uwieńczeniem wydarzenia było poświęcenie krzyża, którego dokonał Jego Ekscelencja Biskup Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, a w słowach wygłoszonych do mundurowych pielgrzymów podkreślił trud naszej służby, wyraził też radość z tego, że wiara jest integralną częścią życia funkcjonariuszy.

Tradycyjnie uczestnicy pielgrzymki modlili się o opiekę w codziennej pracy, życiu osobistym, a także w intencji wszystkich funkcjonariuszy, pracowników i ich rodzin. Organizacją oraz przygotowaniem pielgrzymki ze strony Służby Więziennej zajął się Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku, Areszt Śledczy w Hajnówce, a także NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Dzieje Świętej Góry

Święta Góra Grabarka to miejsce, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Jej najstarsze dzieje nie są znane. Góra zasłynęła w 1710r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. Według kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększana dotrwała do 1990r, kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998r. Jest już murowana.

W 1947r. na Świętej Górze powstał prawosławny żeński klasztor św. Marty i Marii. Od tej pory historia Góry jest nieodłączna od dziejów klasztoru. Siostry modlą się i opiekują się tym świętym miejscem.

Od 2000r na Świętej Górze znajduje się Iwierska Ikona Matki Bożej napisana na Świętej Górze Atos, podarowana na pamiątkę 2000 lat chrześcijaństwa.

Od setek lat ludzie przychodzą tu z prośbą i modlitwą o pomoc. Zostawiają swoje krzyże, pod którymi kryją się ich osobiste troski, smutki i radości. Przychodzą, aby tu znaleźć ukojenie, radość, pociechę i wzmocnienie.

Najbardziej liczne pielgrzymki przybywają na Świętą Górę na święto Przemienienia Pańskiego (18/19 sierpnia), ale wierni, pielgrzymi i turyści docierają tu przez cały rok.

Rysy historyczne :

http://www.grabarka.pl/dzieje-swietej-gory/rys-historyczny.html

 

 

 

 

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Fundusze

advertisement

Reklamy