Zarząd Okręgowy NSZZFiPW w Gdańsku włączył się w akcję Resort Sprawiedliwości Pomaga

Funkcjonariusze Służby Więziennej w odpowiedzi na apel Ministra Sprawiedliwości włączyli się w akcję #Resort Sprawiedliwości Pomaga, ale trzeba pamiętać, że wielu z nich od lat charytatywnie udziela się na rzecz potrzebujących. Praca z osobami pozbawionymi wolności do łatwych nie należy, jednak są ludzie, którzy w czasie wolnym od służby, jako wolontariusze dalej służą – „bo tak trzeba”. W okręgu gdańskim wielu funkcjonariuszy w różny sposób stara się pomagać. Niektórzy oddają krew i są dawcami komórek macierzystych, inni są wolontariuszami w hospicjach, czy domach dziecka a jeszcze inni starają się robić coś dobrego w swoim najbliższym otoczeniu.

Najczęściej o nas nie słychać, bo też nie wszyscy chcą aby o nich mówiono, ale warto mówić o dobrych rzeczach. Najdłuższy staż w pomaganiu na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża ma st. sierż. sztab. Jarosław Wodziński, który od 28 lat udziela się w malborskim oddziale i obecnie pełni funkcję wiceprezesa RO PCK w Malborku. Ponad 16 lat związany z tym oddziałem jest chor. Adam Trzciński. Jest kilku emerytowanych funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy także wspomagają lokalną społeczność a ponad 10 funkcjonariuszy obecnie pełniących służbę w ZK Malbork, ZK Sztum i AŚ Gdańsk czynnie angażuje się w wydawanie żywności osobom najbardziej potrzebującym.

Jak skromnie mówi Jarosław Wodziński funkcjonariusz Zakładu Karnego w Malborku i Wiceprezes Oddziału Regionalnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Malborku: „widzę ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy, dlatego to robimy”

Funkcjonariusze Służby Więziennej współpracujący z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz zrzeszeni w klubach HDK od 2014 roku pomagają udzielając wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

W 2014 i 2015 roku wydali żywność dla około 500 osób rocznie z terenu miasta Malborka. W ciągu roku wydano łącznie około 22 ton żywności.

W 2016 i 2017 roku do wydawanej żywności mieszkańcom Malborka dołączył powiat sztumski, gdzie łącznie dla ok. 1800 osób wydano prawie 88 ton żywności.

W 2018 roku do obsługiwanych powiatów malborskiego i sztumskiego dołączyły Lichnowy (300 osób) oraz Gdańsk i okolice (ok. 6000 osób) – to wtedy do funkcjonariuszy z Zakładów Karnych w Malborku i Sztumie jako wolontariusze dołączyli koledzy z Aresztu Śledczego w Gdańsku. Łącznie w 2018 roku wydano prawie 400 ton żywności. „Ten rok był najtrudniejszy, ale daliśmy radę” mówi Jarosław Wodziński, główny koordynator akcji i wiceprezes Oddziału Regionalnego PCK W Malborku.

Program zawsze rozpoczyna się we wrześniu danego roku i kończy około czerwca, lipca następnego. Żywność wydawana jest 3 razy w miesiącu. Obecnie pomoc żywnościowa ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) 2019 będzie przeznaczona dla mieszkańców Malborka (ok. 600 osób)

Obecna sytuacja w kraju związana z epidemią Covid-19 wymagała jeszcze większej współpracy. Osobom potrzebującym pomocy żywnościowej żywność jest dowożona z pomocą Malborskiego Centrum Wolontariatu.

W dniach 23-25.05.2020 r. z zachowaniem wszelkich środków ostrożności planowane jest kolejne wydawanie żywności w magazynie PCK Malbork ul. Słowackiego 64

Funkcjonariusze Służby Więziennej zrzeszeni w Polskim Czerwonym Krzyżu planują także przekazanie do DPS środków czystości a dla ratowników medycznych z Malborka, Sztumu i Nowego Dworu Gdańskiego środków higieny osobistej.

Służba Więzienna w Gdańsku

źródło: https://www.radiomalbork.fm/wiadomosci/2030,funkcjonariusze-sluzby-wieziennej-pomagaja-nie-tylko-w-czasie-pandemii

źródło: http://magazyninformacyjny.pl/funkcjonariusze-sluzby-wieziennej-pomagaja-nie-tylko-w-czasie-pandemii/

Galeria:

 

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement
styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy