Zmiany w art. 15a nie dla wszystkich

Jak informował niedawno InfoSecurity24.pl, mundurowi doczekali się projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Nie wszyscy są jednak z niego zadowoleni, a powodem wcale nie jest propozycja rozwiązania sprawy, która znalazła się w dokumencie. Problem w tym, że przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt dotyczy jedynie służb podległych temu resortowi. Nie spodobało się to związkowcom ze Służby Więziennej oraz Służby Celno-Skarbowej.

Parę dni temu do rąk mundurowych związkowców trafiły, przekazane przez wiceministra Macieja Wąsika, dokumenty dotyczące proponowanych przez resort zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Projekt rozwiązać ma problem różnicowania statusu funkcjonariuszy w zakresie nabywania praw emerytalnych w zależności od momentu przyjęcia do służby. Dotyczy on wszystkich służb podległych MSWiA, czyli Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, a dokładnie – jak prognozuje resort – około 8,8 tys. osób w okresie kolejnych 10 lat od wejścia w życie ustawy (którzy posiadają co najmniej 25 lat służby). Jego zapisami nie zostali objęci mundurowi ze Służby Więziennej oraz Służby Celno-Skarbowej.

Związkowcy reprezentujący mundurowych z tych dwóch formacji podjęli już działania. Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa zwrócił się w tej sprawie do wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, nadzorującego w resorcie Służbę Więzienną. Podpisany pod pismem Czesław Tuła, szef związkowców, przypominał, że zgodnie z zapisami porozumienia z 2018 roku – między Ministerstwem Sprawiedliwości a związkiem – także w przypadku tej formacji sprawa zrównania statusu funkcjonariuszy miała zostać rozwiązana. Co więcej, miało to zostać załatwione do 30 września 2019 roku.

Przewodniczący ZZ Celnicy PL Sławomir Siwy zwrócił się natomiast do samego ministra spraw wewnętrznych i administracji. Poprosił on o przesłanie dokumentów do konsultacji także do związkowców ze skarbówki, gdyż formacja jest zainteresowana tym projektem i chce uczestniczyć w konsultacjach i wszelkich uzgodnieniach. Związkowcy uważają, że należy tę kwestię uregulować biorąc pod uwagę prawa nabyte poprzez wprowadzenie możliwości wyboru systemu. Według szefa Celnicy PL, związek będzie interweniował, by “projekt uwzględniał funkcjonariuszy SCS i dawał przede wszystkim prawo wyboru systemu”. Poinformował także, że inicjatywa nie ma wsparcia w Ministerstwie Finansów.

W ciągu najbliższych miesięcy przekonamy się, czy podjęte przez obie struktury działania przyniosą zamierzony skutek. Przypomnijmy, że o ile Służbie Więziennej udawało się często “ugrać” realizację tego typu postulatów, to Służba Celno-Skarbowa miała już z tym większe problemy. Tak było np. w przypadku dodatku motywacyjnego wprowadzonego w 2020 roku tzw. superustawą. Nowym świadczeniem objęci zostali bowiem funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz właśnie Służby Więziennej. Dodatków nie otrzymali jednak m.in. funkcjonariusze SCS, którzy od początku pojawienia się projektu ustawy walczyli o to, by także ich formacja była beneficjentem wprowadzanych zmian. Nie udało się. Jak zapewniał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, jeśli tylko eksperyment – którym jego zdaniem są te rozwiązania – się sprawdzi, katalog formacji będzie rozszerzony nie tylko o SCS, ale też o wojsko i służby specjalne.

źródło: https://infosecurity24.pl/zmiany-w-art-15a-nie-dla-wszystkich

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement
styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy