34 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego Grodków 2015 rok
13 grudnia 2015 już po raz kolejny z inicjatywy Fundacji promocji historii i techniki militarnej „MIILTARNI WROCŁAW”, NSZZ Solidarność śląska opolskiego – oddział w Grodkowie, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz Burmistrza Grodkowa upamiętniono rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego. Na uroczystość zostały wystawione poczty sztandarowe a wśród nich sztandar Zarządu Głównego NSZZ FiPW, Sztandar Zarządu Okręgowego NSZZ FiPW w Opolu, sztandar NSZZ Solidarność śląska opolskiego, sztandar NSZZ Solidarność dolnego śląska i wiele innych.
Uroczystości rozpoczęto uroczystą mszą za internowanych, za poległych w walce o wolność i demokrację. Msza ta przebiegała całkiem odmiennie niż tradycyjna ponieważ w miejsce kazania był występ zespołu, który odśpiewał pieśni patriotyczne od czasów legionów po współczesność.
Następnym punktem programu była inscenizacja wykonana przez Fundację promocji historii i techniki militarnej „MIILTARNI WROCŁAW” obrazująca sytuację na ulicach miast podczas stanu wojennego i tak rzucanie ulotek i pogoń milicji za osobami rzucającymi je, przemarsz – pikiety ludzi na ulicach oraz mediacje prowadzone przez Wojsko i Milicję aż do zamieszek manifestujących z ZOMO w tym użycie gazów łzawiących, petard i w konsekwencji aresztowania niektórych osób z grupy protestujących.
Milicję wspomagał sprzęt ciężki BRDM-y (na zdjęciu poniżej).
Przed inscenizacją był czas aby przywitać osoby, która były internowane w Zakładzie Karnym w Grodkowie oraz krótkie przemówienia wspominające tamte czasy i nawiązujące do sytuacji obecnej. Głos zabierali między innymi; Burmistrz Grodkowa, Poseł na Sejm Janusz Sanocki, przedstawiciel Internowanych oraz Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FiPW Czesław Tuła.
Po inscenizacji przemaszerowano pod Zakład Karny na murach którego jest pamiątkowa tablica upamiętniająca tych którzy byli internowani w Zakładzie Karnym w Grodkowie.
Pod tą tablicą zostały złożone wieńce i kwiaty a wśród nich wiązanka od Zarządu Głównego oraz Zarządów Okręgowych NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
Na uwagę zasługuje fakt iż jedna delegacja składała się z przedstawicieli internowanych i byłego naczelnika ZK w Grodkowie ( w czasach stanu wojennego wychowawcy) , którzy położyli jedną wspólną wiązankę. Jest to przykład na to, że w funkcjonariusze służący w tamtych czasach w Służbie Więziennej pozostali ludźmi pracowali zgodnie z prawem i zachowali człowieczeństwo.
I na koniec w Naszych domach zapalono światełko wolności upamiętniające ten dzień.
Opracował : Bolesław Groński