34 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego Grodków 2015 rok

13 grudnia 2015 już po raz kolejny z inicjatywy Fundacji promocji historii i techniki militarnej „MIILTARNI WROCŁAW”, NSZZ Solidarność śląska opolskiego – oddział w Grodkowie, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz Burmistrza Grodkowa upamiętniono rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego. Na uroczystość zostały wystawione poczty sztandarowe a wśród nich sztandar Zarządu Głównego NSZZ FiPW, Sztandar Zarządu Okręgowego NSZZ FiPW w Opolu, sztandar NSZZ Solidarność śląska opolskiego, sztandar NSZZ Solidarność dolnego śląska i wiele innych.

2

3

Uroczystości rozpoczęto uroczystą mszą za internowanych, za poległych w walce o wolność i demokrację. Msza ta przebiegała całkiem odmiennie niż tradycyjna ponieważ w miejsce kazania był występ zespołu, który odśpiewał pieśni patriotyczne od czasów legionów po współczesność.

4

Następnym punktem programu była inscenizacja wykonana przez Fundację promocji historii i techniki militarnej „MIILTARNI WROCŁAW” obrazująca sytuację na ulicach miast podczas stanu wojennego i tak rzucanie ulotek i pogoń milicji za osobami rzucającymi je, przemarsz – pikiety ludzi na ulicach oraz mediacje prowadzone przez Wojsko i Milicję aż do zamieszek manifestujących z ZOMO w tym użycie gazów łzawiących, petard i w konsekwencji aresztowania niektórych osób z grupy protestujących.

 

6

Milicję wspomagał sprzęt ciężki BRDM-y (na zdjęciu poniżej).

7

Przed inscenizacją był czas aby przywitać osoby, która były internowane w Zakładzie Karnym w Grodkowie oraz krótkie przemówienia wspominające tamte czasy i nawiązujące do sytuacji obecnej. Głos zabierali między innymi; Burmistrz Grodkowa, Poseł na Sejm Janusz Sanocki, przedstawiciel Internowanych oraz Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FiPW Czesław Tuła.

8

9

Po inscenizacji przemaszerowano pod Zakład Karny na murach którego jest pamiątkowa tablica upamiętniająca tych którzy byli internowani w Zakładzie Karnym w Grodkowie.

10
Pod tą tablicą zostały złożone wieńce i kwiaty a wśród nich wiązanka od Zarządu Głównego oraz Zarządów Okręgowych NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

11

12

13
Na uwagę zasługuje fakt iż jedna delegacja składała się z przedstawicieli internowanych i byłego naczelnika ZK w Grodkowie ( w czasach stanu wojennego wychowawcy) , którzy położyli jedną wspólną wiązankę. Jest to przykład na to, że w funkcjonariusze służący w tamtych czasach w Służbie Więziennej pozostali ludźmi pracowali zgodnie z prawem i zachowali człowieczeństwo.

15

I na koniec w Naszych domach zapalono światełko wolności upamiętniające ten dzień.

Opracował : Bolesław Groński

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Fundusze

advertisement

Reklamy