„Noc Generała” w Muzeum
W tym roku motywem przewodnim uroczystości były Wojskowe Obozy Internowania. Dzięki temu doszło do pierwszego ogólnopolskiego spotkania kilkudziesięciu osób internowanych w tych obozach. Było to już trzecie spotkanie w „Noc generała”, które integruje środowisko dawnego podziemia.
Wśród licznie zgromadzonych gości byli m.in. przedstawiciele instytucji państwowych, stowarzyszeń i organizacji. Nie zabrakło funkcjonariuszy Służby Więziennej, których reprezentował płk Grzegorz Fedorowicz, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.
Uroczystości poprzedziła Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego. Zgromadzeni obejrzeli film „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego oraz wystawę „Pamiątki ze stanu wojennego w zbiorach Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL”.
O północy zabrzmiała „Syrena Wolności”, która rozpoczęła najważniejszą część uroczystości. W przestrzeni między Pawilonem II i tzw. „Pałacem Cudów” przed krzyżami i płytą z napisem „Solidarność”, upamiętniającą ofiary stanu wojennego, uczestnicy wydarzenia zapalili znicze, z których ułożony został krzyż na wzór tego, który w noc stanu wojennego układali mieszkańcy Warszawy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość uświetnił też wyjątkowy w tym miejscu występ, oparty na podziemnych spektaklach „Teatru Domowego”, w wykonaniu Emiliana Kamińskiego z „Teatru Kamienica”.
BDG SW
Zdjęcia: Sławek Kasper IPN
źródło: https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/centralny-zarzad-sluzby-wieziennej-noc-generala-w-muzeum