Promocja na stulecie
Uroczystość na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedziła Msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego, która rozpoczęła się o godzinie 10 w kościele św. Antoniego Padewskiego na ul. Senatorskiej. Po eucharystii odbył się przemarsz na Plac Piłsudskiego, gdzie w południe rozpoczęła się główna część obchodów – promocja na pierwszy stopień oficerski 297 funkcjonariuszy oraz uroczysta defilada pododdziałów Służby Więziennej.
Bohaterami dzisiejszej uroczystości są funkcjonariusze promowani na pierwszy stopień oficerski. Życzę wam, panie i panowie oficerowie, byście z dumą i zaangażowaniem pełnili służbę dla państwa polskiego oraz by przynosiła wam ona satysfakcję. Gratuluję wszystkim awansowanym i odznaczonym funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej. Dziękuję za trud i wysiłek, który poświęcacie służbie. Życzę, by doceniali was przełożeni i społeczeństwo. Słowa wdzięczności należą się także waszym bliskim – za wyrozumiałość i wsparcie, którego wam udzielają – mówił Dyrektor Generalny Słuzby Więziennej gen. Jacek Kitliński.
Służba Więzienna świętowała swój jubileusz z udziałem władz państwowych, szefów służb mundurowych, w tym penitencjarnych z innych państw, przedstawicieli środowisk naukowych i rodzin funkcjonariuszy.
Obecny na uroczystości Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaznaczył
Praca więzienników jest wyjątkowa. Wymaga wewnętrznej siły, wytrwałości i świadomości szczególnej misji, do jakiej zostali wezwani. Nie tylko dbają o bezpieczeństwo państwa, ale też wskazują drogę i resocjalizują więźniów.
Minister Sprawiedliwości dodał również, że prawo karne musi być restrykcyjne, abyśmy czuli się wszyscy w Polsce bezpiecznie.
Odczytane zostały listy okolicznościowe od Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który podziękowali w nich funkcjonariuszom Służby Więziennej za ciężką służbę dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego.
Minister Sprawiedliwości wręczył odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. W ten sposób uhonorowanych zostało13 osób. Osiem osób odznaczono pośmiertnie, a odznaczenia odebrali ich bliscy. To tylko niektórzy funkcjonariusze przedwojennej Straży Więziennej, którzy służbę dla państwa przypłacili życiem. To bohaterowie, którzy potrafili walczyć o sprawę do końca.
W tym roku po raz pierwszy wręczone zostały nowe odznaczenia – order św. Pawła – Apostoła.
Widnieją na nim słowa, które patron Służby Więziennej św. Paweł napisał w jednym z listów: „Omnibus omnia factus sum”, co znaczy: „Stałem się wszystkim dla wszystkich”. To zdanie charakteryzuje tych, którzy służą, pomagają, wspierają. Tak, jak funkcjonariusze i pracownicy formacji oraz ci, którzy działają na jej rzecz. Wszystkim odznaczonym medalem św. Pawła dziękuję i gratuluję – powiedział generał Jacek Kitliński.
Ponadto dokonana została uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, delegacje złożyły wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem. A na zakończenie odbyła się uroczysta defilada pododdziałów Służby Więziennej.
Minęło 100 lat!
Przez sto lat dziejów naszej formacji wiele się zmieniło, z jednym wyjątkiem: niezmiennie służymy państwu, dbając o bezpieczeństwo jego obywateli. Na naszym sztandarze widnieją słowa: „W służbie Rzeczypospolitej”. Jej dobro to najważniejszy cel naszej służby i pracy – zaznaczył gen. Jacek Kitliński.
Jesteśmy trzecią największą formacją mundurową w Polsce. Codziennie czuwamy nad bezpieczeństwem obywateli, chroniąc społeczeństwo przed sprawcami przestępstw. Każdego dnia za murami więzień z determinacją i poświęceniem, realizujemy trudne zadania służbowe.
W tym roku minęło sto lat więziennictwa w niepodległej Polsce. 7 i 8 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekrety o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”. Były to jedne z pierwszych aktów prawnych wydanych w odrodzonej Polsce. Na ich podstawie utworzono Straż Więzienną.
Funkcjonariusze Służby Więziennej pamiętają o swojej tożsamości, tradycji i historii, angażują się w działalność patriotyczną. Nasza kompania reprezentacyjna podczas różnych ceremonii państwowych upamiętnia najważniejsze wydarzenia w historii państwa polskiego.
BDG SW
źródło: https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/centralny-zarzad-sluzby-wieziennej-promocja-na-stulecie