32 Rocznica Stanu Wojennego Grodków – Zarząd Okręgowy w Opolu
Dnia 13 grudnia w całym kraju obchodzono 32 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Również w Grodkowie nie zabrakło ludzi, którzy wspominali wydarzenia tamtych dni.
Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele P.W. ŚW. Michała Archanioła w Grodkowie w asyście pocztów sztandarowych.
Następnie zebrani przeszli ulicami miasta pod tablicę pamiątkową poświęconą „ Pamięci działaczy NSZZ „Solidarności” i organizacji niepodległościowych internowanych w stanie wojennym” umieszczoną na murze Zakładu Karnego w Grodkowie, gdzie w tamtym czasie znajdował się Ośrodek Odosobnienia dla internowanych.
Zebrana licznie młodzież z grodkowskich szkół, harcerze, mieszkańcy oraz zaproszeni goście minutą ciszy uczcili tych, którzy oddali to, co najcenniejsze –życie w walce o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. Słowa do zebranych skierowali świadkowie tamtych dni-członkowie „Solidarności”. Mówili o swoich rozterkach i wątpliwościach i zagrożeniach związanych z ówczesną działalnością, mało dziś chyba docenianą przez młode pokolenie polaków.
W swoich wystąpieniach także Marek Antoniewicz Burmistrz Grodkowa oraz przedstawiciele współczesnych organizacji związków zawodowych między innymi: Czesław Tuła Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW, Benedykt Nowak Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Opolu wskazywali na potrzebę wspominania tamtych wydarzeń, gdyż jest to nie tylko nasza historia, ale także przestroga dla przyszłych pokoleń, z czym może wiązać się brak dialogu społecznego w rządzeniu krajem.
Delegacje internowanych, organizacji związkowych, władz samorządowych, służb mundurowych, młodzieży szkolnej, harcerzy oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą.
Organizatorami tegorocznych obchodów rocznicowych byli:
Urząd Miejski w Grodkowie, Związek Zawodowy „Solidarność” oraz Zarząd Okręgowy NSZZFiPW w Opolu.
Rzecznik prasowy ZO NSZZF I PW w Opolu
(-)Remigiusz Onyszkiewicz
Więcej zdjęć w galerii ZO Opole.