Komunikat FZZSM
W dniu 01 lipca 2016 roku w Warszawie z inicjatywy wojewódzkich struktur Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z Wielkopolski, Warmii i Mazur, Małopolski, województwa lubuskiego oraz łódzkiego odbyło się spotkanie z przewodniczącymi czterech centrali związkowych wchodzących w skład Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych: Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian” i Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa.
Podstawowym wyznacznikiem spotkania było omówienie i przedyskutowanie m.in.: projektu ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”, aktualnej sytuacji związanej z powstaniem Federacji Służb Mundurowych i Publicznych oraz zwołanym na dzień 14 lipca 2016 roku pierwszym posiedzeniem Rady Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
W toku dyskusji przedstawiono dotychczasowy przebieg prac nad ustawą modernizacyjną w tym przebieg i otrzymane wyliczenia w ramach spotkania Grupy Roboczej Forum Dialogu Społecznego MSWiA w dniu 30 czerwca 2016 roku. Wspólnie zgodzono się że wyrażone dążenia i stanowisko związków zawodowych w zakresie konieczności „co najmniej dwukrotnego zwiększenie środków finansowych, przewidzianych w ustawie na wzrost płac funkcjonariuszy i pracowników MSWiA” będzie realizacją wcześniej składanych obietnic i deklaracji oczekiwanych przez całe środowisko służb mundurowych.
Na skuteczność i efektywność w zakresie osiągnięcia tych celów i przebiegu negocjacji, może natomiast wpływać i osłabić decyzja o powołaniu nowej Federacji, utrudniając prowadzenie rzeczywistego dialogu społecznego. Zgodzono się, że aby skutecznie wpłynąć na skorygowanie niektórych zapisów projektu ustawy, współdziałanie związkowe należy zacieśnić i wzmacniać. Podstawową strategią w aktualnej sytuacji jest bezwzględne wzmacnianie działającej już dekadę FEDERACJI, chociażby poprzez rozszerzenie jej składu o organizacje reprezentujące interesy funkcjonariuszy Służby Celnej. Pamiętajmy że dotychczas sprawdzona koncepcja współpracy opartej na wspólnym porozumieniu gwarantującym każdej organizacji członkowskiej równe prawa we współdecydowaniu o sprawach ważnych dla środowiska służb mundurowych, może poprowadzić nas do osiągnięcia realnego sukcesu i realizacji zakładanych celów.
Ze względu na wagę i konieczność podjęcia wspólnych ustaleń i stanowisk, kontynuację tych tematów i dyskusji postanowiono przenieść na Pierwsze Posiedzenie Rady Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w dniu 14 lipca 2016 roku, na które też zostaną zaproszeni przedstawiciele Federacji Wojewódzkich.
Pobierz Komunikat