Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [20.02 – 26.02]
Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.
Tytoniowy rekord
22 lutego Krajowa Administracja Skarbowa oraz Straż Graniczna poinformowały o udaremnieniu rekordowego przemytu nielegalnych papierosów. Kontrabanda została zatrzymana na przejściu granicznym w Kuźnicy. Łącznie w naczepach znajdowało się ponad 1,8 mln paczek białoruskich papierosów o szacunkowej wartości blisko 27,6 mln zł.
Rekord na koncie SG i KAS. Ponad 1,8 mln paczek papierosów w rękach służb
Wjazd tylko z ujemnym testem
23 lutego wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki poinformował, że trwają prace nad wprowadzeniem zmiany, zgodnie z którą osoby wjeżdżające do Polski od strony granicy południowej, czyli z Czech i ze Słowacji, będą musiały posiadać ważny test – nie starszy niż 48 godzin – z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa.
Kontrola sanitarna na południowej granicy Polski
Uwag nie ma
Jak okazało się 23 lutego, Najwyższa Izba Kontroli nie ma uwag ani wniosków pokontrolnych po dokonaniu oceny działalności policji w zakresie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Taką informację przekazał inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji. Z kolei kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał podsumowane dane w zakresie wypadków drogowych za 2020 roku.
Jak policja dba o bezpieczeństwo ruchu drogowego? NIK kończy kontrolę
Granatowa rewolucja
22 lutego na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się dwa ważne projekty dotyczące umundurowania policjantów. Chodzi m.in. o zmiany munduru wyjściowego, który według nowego wzoru nawiązuje do mundurów Policji z okresu międzywojennego. W przepisach uwzględniony ma być też nowy element umundurowania policjantów oddziałów prewencji i samodzielnych pododdziałów prewencji – kurtka ochronna.
Nowe umundurowanie w policji już blisko
Ochrona VIP do małej korekty
Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych, zapowiedział 23 lutego zmiany w przepisach, które mają ułatwić służbom ochronę najważniejszy osób w państwie podczas wizyt zagranicznych. Wcześniej jednak poinformował, że posłowie zapoznali się i przyjęli informację o obowiązujących zasadach zabezpieczenia podróży zagranicznych najważniejszych osób w państwie, a ochrona jest na dobrym poziomie.
Zmiany w przepisach ułatwią służbom ochronę VIP-ów poza granicami kraju
Czas na zmiany
Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki przestanie istnieć, choć nie oznacza to likwidacji uczelni – dowiedzieliśmy się 23 lutego. Jak się okazało, resort sprawiedliwości zamierza zmienić nazwę szkoły na Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.
Czas na Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości
Nowela Prawa o ruchu drogowym gotowa
Sejm przyjął 25 lutego poprawkę Senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Doprecyzowuje ona przepis dotyczący zakazu korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Sama nowela zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy i wprowadza zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą “na zderzaku”.
Do trzech razy sztuka?
Policji udało się wskazać najkorzystniejszą ofertę w przetargu dotyczącym dostaw skrycie opancerzonych terenówek. Za trzy pojazdy formacja zapłaci ponad 6 mln złotych. Zostało jednak jeszcze podpisanie umowy, a poprzednie podejścia do zakupu tego sprzętu pokazują, że nic nie jest jeszcze przesądzone.
Policja wybiera skrycie opancerzone BMW X5
Otwarte łowy
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało 24 lutego na jednym z polskich portali z ofertami pracy informację, że poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko pracowników technicznych. Chodzić m.in. o dwa etaty w polskiej placówce w Moskwie. Pojawią się pytania, czy akurat rekrutacja na taką placówkę jak ta w stolicy Rosji, powinna odbywać się, nawet w przypadku obsługi technicznej, w sposób tak jawny.
Wakaty w moskiewskiej ambasadzie łakomym kąskiem dla służb?
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych staje się faktem
23 lutego weszła w życie ustawa o rezerwach strategicznych, która m.in. pozwala na zwiększenie efektywności działania Agencji Rezerw Materiałowych, która przekształca się w Rządową Agencję Rezerw Strategicznych podlegającą premierowi. O zmianach mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl prezes RARS, Michał Kuczmierowski.
źródło: https://infosecurity24.pl/co-tam-panie-w-bezpieczenstwie-czyli-podsumowanie-tygodnia-2002-2602