Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [20.03 – 26.03]

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.



Co dalej z lotniskowymi strażakami

Sejmowe komisje dyskutowały 23 marca o możliwości przeniesienia lotniskowych służb ratowniczo-gaśniczych w struktury Państwowej Straży Pożarnej. Żadne wiążące decyzje póki co nie zapadły, jednak wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapowiedział, że resort wraz Komendą Główną PSP przeanalizują m.in. ile zmiany kosztowałoby państwo i jakie byłyby ich skutki.

Lotniskowe straże pożarne pod “skrzydłami państwa”?



Ograniczyć dostęp do broni

Po strzelaninie w supermarkecie w stanie Kolorado prezydent USA Joe Biden wezwał 23 marca Kongres do natychmiastowego przegłosowania prawa, które ograniczy dostęp do broni palnej w Stanach Zjednoczonych. Jak argumentował, “to nie jest i nie powinna być sprawa partyjna. To sprawa dotycząca Ameryki. To ocali ludzkie istnienia”.

Biden wzywa Kongres do ograniczenia dostępu do broni



W Sejmie o mundurowych zwierzętach

Projekt ustawy regulującej sytuację zwierząt w służbach podległych MSWiA zostanie rozszerzony o przepisy regulujące sytuację zwierząt w Siłach Zbrojnych RP i Służbie Więziennej – poinformował o tym 23 marca, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Może się okazać, że katalog służb zostanie jeszcze rozszerzony, bowiem przedstawiciel resortu otwarty jest na uwzględnienie w przepisach kolejnych formacji, których projekt nie objął.

Projekt dot. zwierząt w służbach rozszerzony o Siły Zbrojne i Służbę Więzienną



Do szczepienia wystąp

24 marca rozpoczęły się szczepienia służb mundurowych. Jako pierwszy, szczepionkę przeciw COVID-19 przyjął komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk. Szczepienia ruszyły – jak informował wiceszef MSWiA Błażej Poboży – tydzień przed terminem, a w grupie 1c, w ramach której szczepienia otrzymają funkcjonariusze służb podległych MSWiA, znaleźli się też: żołnierze i funkcjonariusze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego. Na liście widnieje również Straż Ochrony Kolei, a także prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Pierwszy mundurowy zaszczepiony przeciw COVID-19



Rząd nie wyklucza wprowadzenia stanu wyjątkowego

25 marca premier Mateusz Morawiecki i szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o nowych obostrzeniach jakie wprowadzone zostaną od soboty 27 marca na terenie całego kraju. Premier podczas konferencji pytany, czy wobec postępującej liczby zakażeń rozważane jest wprowadzenie stanu wyjątkowego lub klęski żywiołowej opowiedział, że dziś rząd nie wyklucza żadnego scenariusza. “Wszystko dla dobra obywateli, wszystko, by ratować sytuację w służbie zdrowia. Nie wykluczamy żadnego scenariusza, jeśli po dwóch, trzech tygodniach miałoby być jeszcze gorzej” – zapewniał Mateusz Morawiecki.

Rząd zaciąga hamulec awaryjny. Nowe obostrzenia już od najbliższej soboty



“I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana.”

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wzięli 26 marca udział w konferencji na temat przestrzegania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. “(…) wszyscy dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za to, aby zrobić wszystko, aby proces przyrostu ilości zakażeń i zgonów zahamować” – podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk. Komendant wskazał, że ogromną rolę w całym procesie walki z epidemią koronawirusa odgrywa polska policja. “W tej chwili wszyscy policjanci kierowani do służby na ulice polskich miast, wsi, naszych osiedli. Jako jeden z priorytetów mają stawiane zadania kontroli przestrzegania wprowadzonych obostrzeń” – podkreślił.

Kontrola przestrzegania obostrzeń priorytetem “każdej służby, każdego funkcjonariusza”

 

źródło: https://infosecurity24.pl/co-tam-panie-w-bezpieczenstwie-czyli-podsumowanie-tygodnia-2003-2603

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Fundusze

advertisement

Reklamy