Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [27.02 – 05.03]

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.



Obrona Cywilna Kraju – status: oczekiwanie

1 marca obchodzony był międzynarodowy dzień obrony cywilnej. Święto to jednak – jak pisze dr Jacek Raubo – w przypadku Polski ma raczej gorzki posmak. Wciąż niewiadomo bowiem kiedy skończy się okres oczekiwania na zmiany i przejdziemy do etapu wdrażania nowego podejścia dostosowanego do obecnej architektury bezpieczeństwa europejskiego oraz światowego. Jak pisze Raubo, “OCK powinna odzyskać należyte miejsce w świadomości elit politycznych, decyzyjnych i zwykłych obywateli Polski”.

W oczekiwaniu na nowoczesną Obronę Cywilną Kraju



Dla zwierząt

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 1 marca opublikowano projekt nowelizacji ustaw o Policji, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej, który określa m.in. obowiązki opiekunów zwierząt oraz przyznaje im “emerytury” po tym, jak zakończą służbę w mundurowych formacjach. Jak na razie nie wiadomo kiedy dokumentem zajmie się rząd.

MSWiA wreszcie zadba o zwierzęta służbowe. Projekt zmian już w RCL



Pieniądze na program rozwoju muszą się znaleźć

Przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych 1 marca zwrócili się do szefa MSWiA z wnioskiem o zorganizowanie spotkania, podczas którego “omówione zostałyby możliwości wprowadzenia w życie kolejnej ustawy modernizacyjnej”. Związkowcy dostrzegają szansę realizacji zobowiązań zapisanych w porozumieniu z 2018 roku, w związku z informacjami o możliwościach finansowych, jakie Polska zyska dzięki środkom w ramach Planu Odbudowy dla Europy. Czy pieniądze unijne pomogą w kontynuacji mundurowej modernizacji?

Mundurowi o programie rozwoju: minister i rząd stracili argumenty by dalej zwlekać



RPO upomina się o Polaka skazanego za szpiegostwo 

Rzecznik Praw Obywatelskich 3 marca zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości o informacje dotyczące działań w sprawie Polaka odbywającego w Rosji karę 14 lat w kolonii karnej za szpiegostwo. Pytania w tej sprawie RPO skierował już wcześniej do resortu spraw zagranicznych oraz do swojego rosyjskiego odpowiednika.

RPO pyta Ministerstwo Sprawiedliwości o Polaka skazanego w Rosji za szpiegostwo



Policja nie skorzysta z LRAD

Do rozszerzenia katalogu środków przymusu bezpośredniego o urządzenie przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą dźwięku dalekiego zasięgu, a dokładnie Long Range Acoustic Device (LRAD), nie dojdzie. Sejmowa Komisja Petycji, na posiedzeniu 3 marca, odrzuciła wniosek w tej sprawie tym samym nie nadając dalszego biegu złożonej jeszcze w ubiegłym roku petycji. Jej autor wnioskował by posiadane przez policę urządzenia LRAD mogły być przez policję w Polsce używane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem.

Policja nie obezwładni dźwiękiem

źródło: https://infosecurity24.pl/co-tam-panie-w-bezpieczenstwie-czyli-podsumowanie-tygodnia-2702-0503

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement
styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy