“Dialog jednym z fundamentów państwa”

Dialog jest jednym z fundamentów funkcjonowania państwa i społeczeństwa – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski rozpoczynając spotkanie dotyczące stanu prac nad nową formułą dialogu społecznego w Polsce.  – Ze strony związków zawodowych oraz pracodawców istnieje wyraźna wola i potrzeba szybkiego skończenia prac – poinformowała po rozmowach Sekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka.

Bronisław Komorowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pracodawców. W spotkaniu wzięli udział: Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan; Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawcy RP; Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego; Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”; Jan Guz, przewodniczący OPZZ; Tadeusz Chwałka, przewodniczący Forum Związków Zawodowych; Marek Goliszewski, Prezes BCC. W rozmowach uczestniczyli także Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki i minister Irena Wóycicka.

Rozmowa była poświęcona podsumowaniu niełatwej – jak ocenił Bronisław Komorowski – pracy nad odbudową systemu dialogu społecznego.

Prezydent przypomniał, że spotkanie w podobnym gronie odbyło się ponad rok temu, kiedy nastąpiło zawieszenie mechanizmu dialogu społecznego, w wyniku decyzji związków zawodowych, które w pracach Komisji Trójstronnej nie chciały brać udziału.

 – Spotkaliśmy wtedy, aby szukać sposobu wyjścia z zaistniałej sytuacji. Serdecznie dziękuję, że dzisiaj będziemy mogli usłyszeć opinie o efektach pracy opartej o propozycję ustawy związkowej, która jest dyskutowana z pracodawcami – mówił Bronisław Komorowski. – Jak dodał, jest projekt i jest o czym prowadzić rozmowy. W opinii prezydenta od tego, co uda się ustalić na spotkaniu, może zależeć to, czy uda się doprowadzić do trójstronnego dialogu.

 Prezydent wskazując na znaczenie dialogu społecznego, przywołał rozmowy między resortem zdrowia i lekarzami.

 – Myślę, że możemy wyrazić satysfakcję, że jednak porozumienie udało się wypracować. Gratuluję panu ministrowi i na ręce pana ministra gratulacje dla obu stron, które prowadziły negocjacje – powiedział Bronisław Komorowski.

 Na briefingu po zakończeniu spotkania minister Irena Wóycicka poinformowała, że z obydwu stron, zarówno ze strony związków zawodowych, jak i pracodawców, istnieje wyraźna wola i potrzeba szybkiego skończenia prac nad nową formułą dialogu społecznego. Minister powiedziała, że zostało uzgodnionych 80% spraw pomiędzy organizacjami pracodawców i związków zawodowych. – Obie strony zakładają, że do końca stycznia nastąpią uzgodnienia w pozostałym obszarze – dodała.

Irena Wóycicka poinformowała również, że minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, także w imieniu premier, zaprosił organizacje pracodawców oraz związków zawodowych w przyszłym tygodniu na spotkanie.

Minister podkreślała, że dobrze funkcjonujący dialog społeczny jest potrzebny dla dobrze funkcjonującej gospodarki, społeczeństwa i państwa. – Dlatego od ponad roku prezydent działa na rzecz przełamania impasu w dialogu społecznym – zaznaczyła.

Źródło: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,3121,dialog-jednym-z-fundamentow-panstwa.html

Obejrzyj materiał 

strzałkę-w-doł-w-niebieskim-kole-480197

11223

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy