Dokonania Ministerstwa Sprawiedliwości po pół roku rządów

Najważniejszą zmianą oczekiwaną z punktu widzenia obywateli jest przywrócenie zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Wysokiego zaufania, którym cieszył się podczas rządów PiS w latach 2005-2007 – mówił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas posiedzenia Rady Ministrów 17 maja 2016 r. Podsumował pół roku pełnienia przez niego funkcji Ministra Sprawiedliwości w rządzie Premier Beaty Szydło.

– Wymiar sprawiedliwości winien być przywrócony do roli, jakiej oczekują Polacy, czyli powinien służyć obywatelom a nie obywatele powinni być podporządkowani interesom korporacji prawniczych – podkreślał Minister Sprawiedliwości. Dziś spotykamy się, by poddać ocenie nasze 6 miesięcy pracy w poszczególnych obszarach w wymiarze sprawiedliwości. Mogę powiedzieć, że w tym czasie, realizując zalecenia Pani Premier i Rady Ministrów, resort, którym kieruję, przygotował kilkadziesiąt projektów ustaw oraz 72 rozporządzenia, które w mojej ocenie w istotny sposób przyczyniły się i przyczynią w trakcie wprowadzenia ich w życie do poprawy funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zmiany te pozwolą także podnieść zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, które jak można powiedzieć, za czasów rządów PO-PSL sięgnęło dna – dodał Minister.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wskazał także na najważniejsze reformy w działaniu prokuratury i postępowaniu karnym.

– Polacy oczekują, aby polskie prawo i instytucje, które działają na jego podstawie, gwarantowały bezpieczeństwo uczciwym ludziom i żeby przestępcy bali się popełniać swoje niegodziwe czyny. Dlatego zdecydowaliśmy się skoncentrować pierwsze działania na zmianie bardzo ważnej instytucji, która ma główne znaczenie w zakresie walki z przestępczością – czyli prokuratury. Mogę powiedzieć z satysfakcją, że ustawa została przeforsowana przez Sejm, likwidując bubel prawny, który został przyjęty w okresie rządów PO i zanarchizował de facto działanie prokuratury. I ta ustawa pozwala od kilkunastu tygodni naprawiać funkcjonowanie prokuratury, która działała bardzo źle, a czasami wręcz nie działała – zaznaczył Minister.

Ministerstwo Sprawiedliwości, podejmując szerokie działania w obszarze wymiaru sprawiedliwości, przygotowało wiele zmian, by odpowiedzieć na oczekiwania Polaków. Najważniejsze z nich to:

1. Skuteczna i sprawna prokuratura
To przestępcy mają się bać, a nie uczciwi ludzie. Prokuratura musi działać szybko i zdecydowanie, żeby zapewnić Polakom bezpieczeństwo oraz ochronę ich praw i interesów. Nowa ustawa – Prawo o prokuraturze daje taką gwarancję. Kończy z paraliżem tej instytucji i brakiem kontroli nad nią.

2. Walka z aferzystami
Przestępcy nie ukryją już nieuczciwie zdobytych pieniędzy. Ich majątki będą konfiskowane, nawet jeśli przepiszą je na rodziny czy znajomych. Aferzyści nie będą mogli dzięki pieniądzom z przestępstwa opłacać sobie drogich adwokatów i unikać kary.

3. Wyższe kary dla najgroźniejszych bandytów
Mordercy, gwałciciele i sprawcy innych brutalnych przestępstw pójdą za kraty nawet na 30 lat. Sędziowie będą mogli wydawać bardziej elastyczne wyroki. Dziś za mord mogą skazać na dożywocie albo na 25 lat więzienia.

4. Skuteczna walka z pedofilami
Przestępcy seksualni będą pod kontrolą nawet po wyjściu z więzienia. Powstanie powszechny rejestr takich sprawców. Dyrektorzy szkół i placówek wychowawczych będą mogli sprawdzić, czy osoby, które zatrudniają np. jako nauczycieli albo wychowawców na koloniach, były karane za przestępstwa pedofilskie.

5. Koniec z odbieraniem dzieci za biedę
Jeśli w rodzinie jest miłość i dzieci mają dobrą opiekę, to ubóstwo nie może być powodem, by je rodzicom odbierać. Państwo nie jest od tego, by niszczyć rodziny, tylko by je wspierać. Rodzice mają wychowywać dzieci w szczęściu, a nie w strachu przed urzędnikami.

6. Sprawiedliwe sądy
Koniec z zasadą kontradyktoryjności procesów karnych, w której o wyroku decyduje nie prawda, lecz zręczność argumentów prokuratora lub obrońcy. Rolą sędziego jest przeprowadzenie rzetelnego postępowania dowodowego, a nie sekundowanie w pojedynku mecenasa z prokuratorem. Nie będzie uprzywilejowania oskarżonych, których stać na dobrego adwokata.

7. Niższe stawki adwokackie
Każdy – bez względu na dochody – ma prawo do pomocy prawnej. Podniesione do astronomicznych wysokości stawki adwokatów i radców prawnych zostaną obniżone.

8. Więźniowie do pracy
Więźniowie mają pracować na swoje utrzymanie. Powstaną hale pracownicze przy zakładach karnych. Skazani będą masowo pracować na rzecz samorządów.

9. Cześć i chwała bohaterom
Powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Jest już tworzone w areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie. To tam zdrajcy tchórzliwym strzałem znienacka, w tył głowy, mordowali bohaterów. Takich jak rotmistrz Witold Pilecki czy generał August „Nil” Fieldorf.

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

źródło: https://ms.gov.pl/pl/informacje/news,8282,dokonania-ministerstwa-sprawiedliwosci-po-pol.html

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy