Funkcjonariusze-ozdrowieńcy Służby Więziennej oddają krew i osocze
3 grudnia br. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oddali krew i osocze funkcjonariusze z Okręgu Gdańskiego SW w ramach akcji Służby Więziennej oddawania krwi i osocza, które ratuje życie chorym na Covid-19 lub pomaga ją łagodniej przejść.
Ozdrowieńcem jest osoba u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) lub osoba, która nie miała wcześniej stwierdzonego zakażenia ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG (metodą ilościową), bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR.
Jednymi z ozdrowieńców, którzy oddali tak cenny dar byli mł.chor. Jarosław Wodziński z Zakładu Karnego w Malborku (przewodniczący ZO NSZZFiPW w Gdańsku), który na Covid-19 zachorował pod koniec października – O tym, że trzeba pomóc innym myślałem jeszcze wtedy, gdy leżałem chory w szpitalu. Wiedziałem, że osocze ozdrowieńców pomaga łatwiej przejść tę chorobę – zaznaczył Wodziński. Kolejnym z ozdrowieńców był kpt. Tadeusz Łoziński z Zakładu Karnego ze Sztumu (wiceprzewodniczący ZO NSZZFiPW w Gdańsku), który wcześniej miał stwierdzony COVID-19 niż kolega Jarosław i również planował pomoc innym w chorobie lub łagodzeniu jej skutków.
Nasi funkcjonariusze oddają krew regularnie, zarówno podczas lokalnych inicjatyw taki jak „Krew dla Pawła” i ogólnopolskich m.in. z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” oraz prywatnie z potrzeby serca – podkreślił Jarosław Wodziński.
Funkcjonariusz i pracownicy SW, którzy chcą oddać pełną krew lub osocze mogą zgłaszać się do RCKiK lub w Oddziałach Terenowych.
Zarząd Okręgowy NSZZFiPW w Gdańsku