Komunikat po spotkaniu przedstawicieli Związków Zawodowych z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej

W dniu 8 kwietnia 2025 r. w siedzibie Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Związków Zawodowych z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej, płk. dr. Andrzejem Pecką oraz Dyrektorami Biur CZSW. Głównym tematem rozmów były założenia do projektu ustawy modernizacyjnej na lata 2026–2029 oraz bieżące kwestie istotne dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.

W ramach projektu ustawy modernizacyjnej omówiono szereg kluczowych tematów, mających istotny wpływ na przyszłość naszej formacji:

  • System motywacyjny poprzez podwyżkę uposażeń – planowana jest jedna podwyżka w 2026 roku, finansowana z ustawy modernizacyjnej. Nie wyklucza się jednak dodatkowych wzrostów płac ze środków budżetowych w kolejnych latach. Wysokość podwyżki ma być spójna z ustaleniami międzyresortowymi, analogicznie do innych służb mundurowych.
  • Zmiana systemu zatrudnienia kadry medycznej w jednostkach leczniczych dla osób pozbawionych wolności – trwają prace nad kompleksową reformą służby zdrowia w tym zakresie.
  • Wzmocnienie etatowe jednostek organizacyjnych SW – planowane jest zwiększenie liczby etatów, co ma odciążyć funkcjonariuszy i poprawić funkcjonowanie jednostek.
  • Poprawa warunków socjalno-bytowych, wzmocnienie bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, zakup i wymiana taboru samochodowego, a także modernizacja infrastruktury – to kolejne obszary ujęte w założeniach nowej ustawy.

Podczas spotkania poruszona została również sprawa ryczałtu za dojazdy dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. To temat od dawna podnoszony przez Związek, który wymaga pilnego urealnienia kwot. Zgodnie z informacją uzyskaną od strony służbowej, zagadnienie to ma zostać szczegółowo omówione podczas najbliższego posiedzenia zespołu ds. zmiany ustawy o Służbie Więziennej.

Szczególne oburzenie budzi opóźnienie w procesie legislacyjnym rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczącego uposażeń zasadniczych funkcjonariuszy SW, które powinno wejść w życie 11 kwietnia 2025 r. – zgodnie z harmonogramem prac legislacyjnych.

Przypominamy – rozporządzenie zakłada:

  • 7% wzrost uposażenia zasadniczego w grupach zaszeregowania 2–41,
  • obligatoryjny wzrost dodatku za wysługę lat.

Niestety, mimo gotowości systemów kadrowo-płacowych, Ministerstwo Finansów oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wniosło swoje uwagi do projektu rozporządzenia wciąż blokują zakończenie procesu legislacyjnego. Z otrzymanych podczas spotkania informacji wynika, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ostatecznie wycofał swoje uwagi – co należy ocenić jako krok w dobrym kierunku. Wciąż jednak czekamy na analogiczny ruch ze strony Ministra Finansów, który jako ostatni blokuje zakończenie procedury. Takie działania to nic innego jak lekceważenie funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi podczas spotkania – kluczowe rozmowy na szczeblu ministerialnym w tej sprawie odbędą się 10 kwietnia 2025 r.. Oczekujemy, że Minister Finansów natychmiast wycofa swoje zastrzeżenia, przestając pełnić rolę hamulcowego w realizacji uzgodnionych i podpisanych rozwiązań płacowych.

W związku z powyższym, Zarząd Główny NSZZFiPW podjął uchwałę o wyrażeniu zdecydowanego sprzeciwu wobec działań Ministra Finansów oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Równocześnie wystąpimy do Prezesa Rady Ministrów z formalnym wnioskiem o natychmiastową interwencję i dopilnowanie realizacji porozumienia. Ministrowie zostaną również wezwani do natychmiastowego wycofania uwag, które bezpodstawnie opóźniają wypłatę należnych podwyżek.

Zarząd Główny nie wyklucza podjęcia zdecydowanych działań protestacyjnych, jeśli próby odwlekania realizacji zobowiązań wobec funkcjonariuszy będą kontynuowane.

Dyrektor Generalny SW poinformował o czasowym wstrzymaniu wypłat pomocy mieszkaniowej dla funkcjonariuszy, których wnioski wpłynęły po 31 stycznia 2025 r. Powód? Zgromadzenie środków na nowe świadczenie mieszkaniowe, które ma wejść w życie od 1 lipca 2025 r.. Pomoc ta zostanie wypłacona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Służba Więzienna ma na to 2 lata.

Dodatkowo Związek złożył wniosek o zmiany ustawowe, umożliwiające odzyskanie podatku w przypadku zwrotu otrzymanej pomocy mieszkaniowej na rzecz nowego świadczenia.

Z przyjemnością informujemy, że trwają prace nad uruchomieniem aplikacji mobilnej dla członków Związku – “Mój NSZZFiPW”. Wyznaczeni administratorzy otrzymają w przyszłym tygodniu materiały instruktażowe, a także zostanie przeprowadzone szkolenie online z obsługi aplikacji.

Zarząd Główny
NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement
kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Fundusze

advertisement

Reklamy