Komunikat po spotkaniu z z-cą Dyrektora Generalnego SW ws. pisma dot. sposobu rozliczania czasu pracy.

W dniu 14 stycznia 2020 roku, w CZSW odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Głównego NSZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa z przedstawicielami Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Stronę służbową reprezentowali: płk Grzegorz Fedorowicz – z-ca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk Zbigniew Gospodarowicz – Dyrektor Biura Ochrony i Spraw Obronnych, ppłk Grzegorz Bajda – Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia, mjr Marcin Nowakowski – Specjalista w Biurze Kadr i Szkolenia w CZSW oraz por. Andrzej Tolisz – Specjalista w Biurze Ochrony i Spraw Obronnych w CZSW. Stronę związkową reprezentowali: kol. Czesław Tuła – Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW, kol. Jarosław Ćmiel – Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW, kol. Kamil Bachanowicz – Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW oraz kol. Bolesław Groński – Skarbnik Zarządu Głównego NSZZFiPW.

Spotkanie dotyczyło pisma zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Grzegorza Federowicza BO.100.1.2019.TZ z dnia 31 grudnia 2019 r.

Na początku omówiono sytuację Służby Więziennej w związku z nowelizowaniem ustawy o Służbie Więziennej, która wprowadziła 100 % rekompensaty pieniężnej dla funkcjonariuszy Służby Więziennej za wypracowane nadgodziny. Przedstawiciele strony związkowej przedstawili swoje uwagi dotyczące poleceń wynikających z pisma w związku z interpretacją art. 131 ustawy o Służbie Więziennej. Strona związkowa nie zgadza się z poleceniami wynikającymi z pisma, że w pierwszej kolejności wolne za wypracowane nadgodziny oddawane są z godzin, które funkcjonariusz wypracował jako ostatnie, a nie jako pierwsze (najstarsze), czyli z okresu wypracowanych do 30 czerwca 2019 r. Kolejną kwestią sporną jest to, że w przypadku złożenia przez funkcjonariusza stosownego wniosku o udzielenie czasu wolnego od służby, w pierwszej kolejności czas wolny udzielany jest z godzin wypracowanych z bieżącego okresu rozliczeniowego, a w drugiej kolejności z godzin zadeklarowanych jako czas wolny od służby
z poprzedniego okresu rozliczeniowego, począwszy od 1 lipca 2019 roku. Strona związkowa stoi na stanowisku, że zadeklarowane godziny, powinny być oddawane priorytetowo, czyli w przed godzinami powstałymi z bieżącego okresu. Nie do przyjęcia jest również polecenie, że w razie braku możliwości odbioru/oddania zadeklarowanego wolnego w kolejnym okresie rozliczeniowym, nadgodziny zostaną zaewidencjonowane jako godziny do odbioru w późniejszym terminie. Strona związkowa stoi na stanowisku, że wolą ustawodawcy było zachowanie dwóch okresów rozliczeniowych celem harmonizacji i ustalenia odpowiedniej systematyki postępowania w przypadku przekroczenia podstawowego czasu służby o którym mowa w art. 121 ust. 1 ustawy o Służbie Więziennej. Dlatego za każdym razem należy rozliczać czas służby funkcjonariuszy w jednym z dwóch rocznych okresów rozliczeniowych. Przedstawiciele Zarządu Głównego przedstawili wzory wniosków o rozliczenie wypracowanych nadgodzin z niektórych jednostek, w których funkcjonariusze muszą wskazywać, że wypracowane nadgodziny chcą odebrać w formie rekompensaty pieniężnej. Strona służbowa, przyznała, że wniosek należy wypełnić przez funkcjonariusza tylko w przypadku wyboru udzielenia czasu wolnego od służby za nadpracowane godziny, a nie w przypadku jego rekompensaty.

Spotkanie było bardzo konstruktywne, trwało długo, aż do wyczerpania wszystkich tematów i wątpliwości jakie powstały. Strona służbowa zadeklarowała, że razie jakichkolwiek wątpliwości zgłaszanych przez funkcjonariuszy w sprawie rozliczania czasu służby, zostaną one szczegółowo wyjaśnione. Z uwagi na rozbieżne stanowiska, jakie wynikają w piśmie strona związkowa podejmie kolejne kroki i działania w celu rozwiązania problemu.

       Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW

            /-/ Kamil Bachanowicz


Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Fundusze

advertisement

Reklamy