Komunikat z posiedzenia Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej NSZZFiPW

W dniu 16 listopada 2021 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego oraz Głównej Komisji Rewizyjnej NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Posiedzenie zwołane zostało w trybie pilnym w formie wideokonferencji. Głównym tematem posiedzenia było podjęcie jednostronnej decyzji przez stronę ministerialną i służbową o przekształcaniu Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych w Oddziały Zewnętrzne. W posiedzeniu Zarządu Głównego uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pan Michał Woś nadzorujący Służbę Więzienną.

Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła po otwarciu posiedzenia i przedstawieniu porządku obrad przekazał informacje jakie od dnia poprzedniego napływały do niego oraz do biura Zarządu Głównego w Warszawie z jednostek podstawowych oraz organizacji związkowych dotyczące reorganizacji jednostek penitencjarnych.

Informujemy, że Związek Zawodowy nie brał żadnego udziału w podejmowaniu tak niekorzystnych dla wielu funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa decyzji o likwidacji wielu Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych oraz przekształcanie ich w Oddziały Zewnętrzne, co ma nastąpić z dniem 1 grudnia 2021 roku. Podjęte decyzje skutkować będą w wielu przypadkach przejściem jednostek organizacyjnych na innego pracodawcę oraz zmianą  warunków służby i pracy wielu funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Z całą pewnością wielu funkcjonariuszy, pomimo młodego wieku i dalszej chęci pracy podejmie decyzję o przejściu na zaopatrzenie emerytalne, do czego bardzo skutecznie „zachęca” kierownictwo Służby Więziennej.

Wiceminister Sprawiedliwości Pan Michał Woś wysłuchał od przedstawicieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa sytuacji związanej z niezadowoleniem, jakie panuje wśród funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa po otrzymaniu informacji o podjętych decyzjach dotyczących likwidowania wielu Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych i przekształcania ich w Oddziały Zewnętrzne. Przedstawiciele Związku Zawodowego odnieśli się również do projektu zmiany ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw, który zakłada m.in: powołania Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, który będzie miał ogromne narzędzia do tzw. „inwigilowania” funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, dodatkowych wymagań przy nadawaniu stopni służbowych, wydłużenia okresu delegowania funkcjonariusza z 6 do 12 miesięcy, rozszerzenia obligatoryjnego zawieszania funkcjonariusza w czynnościach służbowych, zaostrzenia w wielu kwestiach rozdziału dotyczącego postępowań dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy Służby Więziennej…

Wiceminister Woś odniósł się do wypowiedzi przedstawicieli NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, gdzie przyznał, że na chwile obecną w jego ocenie sposób przeprowadzania działań przez Kierownictwo CZSW w Warszawie nie został przeprowadzony właściwie i poprosi Pana Dyrektora Generalnego Służby Więziennej o szczegółowe wyjaśnienia. Minister powiedział, że oczywistym jest, że Związek powinien uczestniczyć na każdym etapie spotkań jakie się odbywały w tej sprawie.

Z wypowiedzi Pana Ministra wynikało, że likwidowanie Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych i przekształcanie ich na Oddziały Zewnętrzne ma jedynie na celu „ograniczenie kadry kierowniczej, o co wielokrotnie wnioskował Związek Zawodowy”. Z całą stanowczością podkreślić należy, że NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa wyraża swój sprzeciw w tego typu stwierdzenia, ponieważ nigdy nie postulował o przekształcanie jednostek penitencjarnych na Oddziały Zewnętrzne w celu ograniczenia kadry kierowniczej. Jest to tylko i wyłącznie próba wmanewrowania NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, w podjęcie decyzji, które wpłynął niekorzystnie na warunki pracy i płacy funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa.

W związku z działaniami dotyczącymi likwidacji Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych i przekształcanie ich w Oddziały Zewnętrzne oraz  niekorzystnych zmian zawartych w projekcie zmiany ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw, Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa jest gotowy do podjęcia działań związanych z akcją protestacyjną włącznie z drastyczną formą protestu.

W dniu 18 listopada 2021 r. Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa weźmie udział w spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości, po którym zostaną podjęte stosowne do sytuacji decyzje.

Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW

/-/ Kamil Bachanowicz

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy