Ku wolności…

W dniu 28.04. br. na górze Cassino, przedstawiciele Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Okręgu Rzeszowskiego wspólnie z przedstawicielami Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Związku Strzeleckiego “Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej w Rzeszowie, w przededniu 70 rocznicy krwawej bitwy pod Monte Cassino oddali hołd tym, którzy bohatersko, nie szczędząc sił, wierni Polsce i wartościom złożyli swoje życie „Za Naszą i Waszą Wolność”.

Przed pomnikiem upamiętniającym te dramatyczne i bohaterskie czyny Polskich żołnierzy dowodzonych przez Gen. Władysława Andersa złożony został wieniec i odśpiewano hymn Narodowy. Jak wielkie wówczas było umiłowanie Ojczyzny i gotowość do najwyższych poświęceń dla dobra Narodu Polskiego niech zaświadczą słowa mjr Jana Żychonia z 13 Wileńskiego Batalionu Strzelców, oficera wywiadu, który umierając powiedział “Za Polskę i dla Polski” .

Obecnie cmentarz żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod Monte Cassino jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Polacy nie zapominają o poległych pod Cassino żołnierzach, znicze są zawsze palone, setki krzyży ozdobiono różańcami. Cmentarz Polskich żołnierzy ozdabiają wykute w kamieniu sentencje: ” Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”  oraz ” Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serce Polsce”. O bohaterskich czynach Polskich żołnierzy zaświadczał również Gen. Harold Alexander, dowódca 15 Grupy Armii, gdy po zwycięskiej bitwie skierował do 2 Korpusu Polskiego rozkaz, w którym dziękował za zwycięstwo:

” Żołnierze 2 Polskiego Korpusu! Jeżeliby mi dano do wyboru między którymikolwiek żołnierzami, których bym chciał mieć pod swoim dowództwem, wybrałbym Was – Polaków”.

Niech 18 maja (dzień zwycięskiej bitwy) będzie okazją do oddania hołdu wszystkim, którzy umiłowawszy Ojczyznę i Naród Polski nie szczędzili i nie szczędzą sił, zdrowia czy życia dla “naszej i waszej wolności…”

Robert Moskal                                          Dariusz Fudali

( pod zdjęciami):

Delegacja z ziemi rzeszowskiej wspólnie z pielgrzymami z Kwidzynia na cmentarzu żołnierzy Polskich na Monte Cassino, złożyli wieniec oraz znicze, a także odśpiewali hymn Narodowy.

DSC02493 (Small) DSC02494 (Small) DSC02497 (Small) DSC02507 (Small) DSC02513 (Small)

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy