Listopadowy numer “Forum Służby Więziennej”
„Niezły agregat!” – Bezpieczeństwo energetyczne w Służbie Więziennej to pewność, że otworzy się brama, zamkną drzwi, że zadziała alarm i monitoring. Zespoły prądotwórcze to w jednostkach konieczność.
„Dar dla Amerykanki i Francuza” – podobno nie da się wyrazić słowami, co czuje człowiek ratujący życie drugiej osobie. Tak mówią oddziałowi: mł. chor. Paweł Chorążewicz z Zakładu Karnego w Przytułach Starych i kpr. Paweł Sierakowski z Aresztu Śledczego w Poznaniu. Obaj oddali szpik, żeby ich genetyczni bliźniacy mogli przeżyć.
„Podróż życia” – w zakładach karnych prowadzone są różne programy terapeutyczne, kursy, zajęcia, ale podstawowym problemem po wyjściu byłego skazanego na wolność jest brak pracy i brak dachu nad głową. Bez wsparcia z zewnątrz ciężko jest takiemu człowiekowi stanąć na nogach. W założeniu program „Nowa Droga” miał być takim pomostem między więzieniem a wolnością. Pomysł zrodził się siedem lat temu. W drogę wyruszył już 79. uczestnik programu.
„Dzień dobry siostro!” – z kpt. dr nauk medycznych Jolantą Czajkowską-Fesio, starszą pielęgniarką działu terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo w Zakładzie Karnym w Potulicach o pozasłużbowych aktywnościach, pracy w więziennym oddziale i o życiu z pasją, rozmawia Elżbieta Szlęzak-Kawa.
„Mama w mundurze” – warsztaty psychologiczne wzmacniające odporność psychiczną pt. „Mama w Mundurze” odbyły się 8, 15 i 22 października w poznańskim areszcie. Zajęcia dla kilkunastu funkcjonariuszek wychowujących dzieci prowadziła Marta Komorowska, psycholog ZOZ Medycyny Pracy Służby Więziennej w Poznaniu, autorka rubryki „Psycholog radzi” w naszym miesięczniku.
„Siła rozmowy” – negocjatorzy w Służbie Więziennej są po to, by pokojowo rozwiązywać sytuacje kryzysowe. Ich umiejętności i znajomość technik negocjacyjnych są alternatywą dla rozwiązań siłowych. Do perfekcji opanowali sztukę rozmowy. Nie oszukują i nie kłamią. Niczego nie obiecują.
Potrafią słuchać, są cierpliwi, nie oceniają. Większość z nich uczyła się fachu od negocjatorów policyjnych. Na co dzień pracują na różnych stanowiskach służbowych. Są wychowawcami, psychologami ale zdarzają się też funkcjonariusze działu ochrony.
„Nie odwlekaj, zrób pierwszy krok” – Marta Komorowska, psycholog ZOZ Medycyny Pracy Służby Więziennej w Poznaniu, tłumaczy, że odwlekanie zadań jest efektem naszej ludzkiej natury, kierowanej przez zasadę przyjemności. Raczej szukamy tego, co łatwe i przyjemne niż tego, co wymagające i trudne. Powodem może być lęk lub perfekcjonizm.
„Urodzony aktor” – śpiewa, tańczy, recytuje. Towarzyski, otwarty, zabawny. Już w dzieciństwie wielokrotnie słyszał od innych: urodzony aktor. Został nim za drugim podejściem. Ale aktorstwo jest po godzinach. Na co dzień chor. Daniel Stępień jest starszym instruktorem działu obiektów w Areszcie Śledczym w Warszawie-Służewcu.
„Najlepsze nosy” – czworonożni „funkcjonariusze” i ich przewodnicy coraz częściej przekraczają mury jednostek penitencjarnych, by reprezentować Służbę Więzienną. Najlepsze nosy w Polsce – jak w telewizyjnym programie śniadaniowym przedstawiono Nibę i Nitro – bez trudu wywąchały ukrytą w studiu śladową ilość substancji przypominającej narkotyk. Zostały zaproszone do telewizji po tym, gdy wraz ze swoimi przewodnikami znalazły się wśród nagrodzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości.
„Dla pamięci i ku przestrodze” – na Podkarpaciu 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono nie tylko patriotycznie, ale i edukacyjnie – akcją „Wspólnie dla dziedzictwa pamięci”. Wydarzenia z nią związane miały miejsce w jednostkach penitencjarnych w Łupkowie, Uhercach Mineralnych i Rzeszowie, a także w miejscach pamięci w Bykowcach i Zasławiu.
„Nowoczesność w Bawarii” – więziennicy z Łodzi odwiedzili trzy zakłady karne w Bawarii: w Straubing, w Ratyzbonie i w Landshut. Każda z jednostek, bez względu na swój wiek, jest obiektem nowoczesnym i dostosowanym do współczesnych standardów.