Zbigniew Ziobro ponownie Ministrem Sprawiedliwości

Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wręczył Zbigniewowi Ziobrze 15 listopada 2019 roku akt powołania na urząd Ministra Sprawiedliwości.

Do głównych zadań ministra należą sprawy związane z sądownictwem, więziennictwem, notariatem, adwokaturą i radcami prawnymi. Odpowiada także m.in. za przygotowanie projektów w zakresie prawa karnego, cywilnego, w tym rodzinnego.

Zbigniew Ziobro urodził się 18 sierpnia 1970 r. w Krakowie. Poseł na Sejm IV, V i VI, VIII i IX kadencji. Były europoseł.

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach.

Zanim trafił do polityki, w 1998 r. założył Stowarzyszenie Katon, w którym wiele niezamożnych osób otrzymało bezpłatną pomoc prawną.

W 2000 r. został powołany przez Ministra Sprawiedliwości, Lecha Kaczyńskiego, na stanowisko sekretarza zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego, zmierzającego do zaostrzenia walki z przestępczością kryminalną i korupcją.  Przygotował wówczas projekt nowelizacji Kodeksu Karnego, by skuteczniej walczyć z tą przestępczością.

Zbigniew Ziobro pełnił następnie funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (2001 r.). Członek komisji śledczej badającej aferę Rywina. Jego raport podsumowujący pracę komisji został przyjęty przez Sejm bezwzględną większością głosów.

W latach 2005-2007 był Ministrem Sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym.

Zbigniew Ziobro jest autorem przepisów wprowadzonych do kodeksu karnego, które umożliwiły ściganie korupcji w polskim sporcie. Wraz z Przemysławem Gosiewskim przygotował ustawę, która otworzyła młodym ludziom dostęp do zawodów prawniczych. Jako szef resortu sprawiedliwości znacząco  obniżył także opłaty notarialne ponoszone przez obywateli. W 2009 r. został wybrany posłem Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolskiej w Parlamencie Europejskim.

W latach 2015–2019 sprawował urząd Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Dzięki pracy Ministerstwa Sprawiedliwości udało się przede wszystkim: rozpocząć reformę wymiaru sprawiedliwości, dzięki czemu sądy stają się bardziej przyjazne dla obywateli. Uproszczone zostały procedury sądowe, które wprowadziła przygotowana przez ministerstwo  nowelizacja kodeksów postępowania cywilnego i karnego. Kolejne sukcesy to: powołanie komisji weryfikacyjnej, co umożliwiło walkę z tzw. dziką reprywatyzacją w Warszawie, skuteczne zwalczanie mafii vatowskich i mafii lekowych, rozszerzenie prawa do obrony koniecznej, skuteczne ściąganie alimentów, bezpardonowa walka z pedofilami, surowe kary dla sprawców przestępstw drogowych, koniec bezkarności oszustów, którzy „przekręcają” liczniki samochodowe, dbałość o interesy polskich dzieci nie tylko w kraju, ale i zagranicą.

15 listopada 2019 r. Zbigniew Ziobro został ponownie powołany na funkcję Ministra Sprawiedliwości.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

źródło: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zbigniew-ziobro-ponownie-ministrem-sprawiedliwosci

 

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy