Manipulować faktami – czy to sposób na budowanie pozycji Związku?

Po opublikowaniu na stronie Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa propozycji Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, którą zlecił resort Ministerstwa Sprawiedliwości, dotyczącej wzrostu uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej od 1 stycznia 2020 r. pojawił się na profilu FB NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej komunikat informujący o tym, że to; „…w wyniku prac i negocjacji Centralny Zarząd Służby Więziennej przychylił się do propozycji przedstawionej przez Solidarność, wynikiem czego jest ustalenie wzrostu wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2020 r…” źródło

W tym miejscu nasuwa się pierwsze pytanie? Czy to oby na pewno „S” przedstawiła propozycję według wskaźnika procentowego, która została opublikowana na stronie Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa?

 

Skoro “S” tak poinformowała, to dlaczego w dniu 24 stycznia 2020 r, w komunikacie umieszczonym na swoim profilu FB po  spotkaniu z Kierownictwem Centralnego Zarządu Służby Więziennej poinformowano, że „(…) Strona służbowa zobowiązała się przekazać dane dotyczące wynagrodzeń, które pozwolą na ocenę możliwości zrealizowania podwyżki w wariancie kwotowym zaproponowanym przez Solidarność(…)”?   Więc gdzie jest prawda?

 

Należy zadać również następne pytanie? – czemu „S” nie opublikowała tej propozycji, wtedy wiedzielibyśmy czy była to propozycja w formie kwotowej czy procentowej? A może “S” przedstawiła trzy propozycje, żeby Dyrektor Generalny Służby Więziennej sam mógł jedną z nich wybrać? Wtedy większe jest prawdopodobieństwo, że wybrana zostanie propozycja przedstawiona przez “S” i można ogłosić sukces.

Kolejne pytanie brzmi tak: Skoro „S” poinformowało na swoim FB, że „(…) Centralny Zarząd Służby Więziennej przychylił się do propozycji przedstawionej przez Solidarność (…)” to dlaczego Pan Dyrektor Generalny SW w piśmie kierowanym do partnera społecznego napisał, że „ (…) przesyła kolejną propozycję dotyczącą wzrostu uposażeń funkcjonariuszy SW od dnia 1 stycznia 2020 roku, będącą efektem zróżnicowanych stanowisk podczas spotkań w przedmiotowej sprawie.” – to w końcu CZSW przychylił się do propozycji przedstawionej przez „S” skoro Pan Dyrektor Generalny Służby Więziennej przedstawia kolejną propozycję?

Można zrozumieć, że „S” pomimo tego, że nie była stroną podpisanego porozumienia, dzięki któremu podnoszone są uposażenia funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa próbuje zbudować swoje fundamenty… ale żeby w taki sposób?

Czas na fakty:

Działania  podejmowane w sprawie podwyżek przez Przedstawicieli Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

  • Strona Służbowa przedstawiła w dniu 17 grudnia 2019 r, Zarządowi Głównemu NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa propozycje podwyżki uposażenia zasadniczego uwzględniającą wzrost o 12,2 % w poszczególnych grupach zaszeregowania oraz propozycję równo-kwotową o 365 zł. na 1 etat.
  • Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa zwrócił się do Centralnego Zarządu Służby Więziennej o potrzebę doprecyzowania otrzymanych informacji w celu wynegocjowania najbardziej korzystnej formy podwyżki. W tym samym czasie wszystkie Zarządy Okręgowe NSZZFiPW wyrażały swoje stanowiska co do formy proponowanej podwyżki i przesyłały je do biura Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
  • Przewodniczący Czesław Tuła wraz z przedstawicielami Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa spotkał się w dniu 8 stycznia 2020 r. w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej z Kierownictwem Centralnego Zarządu Służby Więziennej w sprawie negocjacji dotyczących formy podwyżek.
  • Na wniosek przedstawicieli Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa strona Służbowa zobowiązała się przedstawić wszystkie wyliczenia łącznie z rozliczeniem bilansu płacowego w roku 2019.
  • Przewodniczący Czesław Tuła wraz z przedstawicielami Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa spotkał się kolejny raz w dniu 20 stycznia 2020 r. z Kierownictwem Centralnego Zarządu Służby Więziennej, aby dalej kontynuować trudne negocjacje.
  • Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa podczas swego posiedzenia w dniu 21 stycznia 2020 roku podjął uchwałę wyrażając swoje stanowisko w uchwale nr 120-IX/2020     ( odmienne od przedstawionego przez Kierownictwo Centralnego Zarządu Służby Więziennej).
  • Z uwagi na zróżnicowane stanowiska, o których pisał w piśmie przewodnim Dyrektor Generalny Służby Więziennej do partnera społecznego, Przewodniczący Czesław Tuła wraz ze Skarbnikiem Zarządu Głównego Bolesławem Grońskim w dniu 23 stycznia 2020 r. spotkali się z Wiceministrem Sprawiedliwości Michałem Wójcikiem przedstawiając uchwałę Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz propozycję Kierownictwa Centralnego Zarządu Służby Więziennej uwzględniając wzrost o 12,2 % w poszczególnych grupach zaszeregowania uposażenia zasadniczego. Podczas tego spotkania Minister Wójcik odniósł się do propozycji Kierownictwa Centralnego Zarządu Służby Więziennej i poinformował, przedstawicieli Zarządu Głównego, że poleci Kierownictwu Służby Więziennej wypracowanie propozycji „spłaszczając” różnice jakie wynikają w przedstawionej propozycji.
  • Kolejne spotkanie Przewodniczącego Zarządu Głównego Czesława Tuły z Wiceministrem Michałem Wójcikiem odbyło się w dniu 30 stycznia 2020 roku, podczas którego Minister Wójcik poinformował Przewodniczącego o podjętych działaniach w celu przygotowania propozycji podwyżki i zwrócił się z prośbą o spotkanie z przedstawicielami Centralnego Zarządu Służby Więziennej, w celu przedstawienia propozycji podwyżki, którą zlecił Kierownictwu Służby Więziennej.
  • W dniu 5 lutego 2020 roku Przewodniczący Zarządu Głównego Czesław Tuła spotkał się z Kierownictwem Centralnego Zarządu Służby Więziennej podczas którego przedstawiono propozycję, o której mówił wcześniej Pan Minister Wójcik.

Po przeczytaniu tych informacji wywnioskować można, że coś tu nie gra? No tak. Przecież to „S” poinformowało w swoim komunikacie na profilu FB, że przedstawiona propozycja jest wypracowana przez Solidarność. Więc w tym momencie nasuwa się pytanie, kto tu kłamie? Odpowiedź nasuwa się sama…

Czy budowanie swojej pozycji przez “S” na działaniach drugiego Związku jest dobrym początkiem?

Prawda jest taka, że na portalach społecznościowych można pisać wszystko, nie przedstawiając żadnych konkretnych faktów, lecz na kłamstwie Związku się nie buduje!

/-/ Kamil Bachanowicz.

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy