Media o pikiecie FZZSM pod Sejmem
Związkowcy ze służb mundurowych pikietują 19 bm., przed Sejmem przeciwko ustawie, która obniża zasiłki chorobowe dla funkcjonariuszy i żołnierzy – informuje serwis internetowy PAP.
(…) Związkowcy ze służb mundurowych pikietowali w środę parlament. Protestowali w ten sposób przeciw ustawie, która obniża zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy. Tego dnia ma ona trafić pod obrady Senatu. W myśl uchwalonej 24 stycznia przez Sejm ustawy żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej i Służby Więziennej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego tak, jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich “ch
orobowe” wynosi 100 proc. wynagrodzenia. Delegacja z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych przekazała marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi – za pośrednictwem dyrektora jego gabinetu – petycję, w której domaga się odrzucenia niekorzystnej dla funkcjonariuszy ustawy. Związkowcy przypomnieli, że MSW nie przedstawiło analiz i badań dotyczących wpływu warunków służby na zdrowie funkcjonariuszy, ani informacji o przyczynach absencji chorobowej mundurowych. “Takie badania i analizy powinny stanowić nieodzowny materiał wyjściowy dla MSW i Ministerstwa Sprawiedliwości do poprawy warunków służby i zdrowia funkcjonariuszy” – napisali związkowcy (…)
(…) Prowadzący pikietę Józef Partyka z NSZZ Policjantów kilkukrotnie apelował do zgromadzonych, by razem z rodzinami głosowali w zbliżających się wyborach. Argumentował, że to jedyny sposób, by zmienić sytuację funkcjonariuszy (…)
Cały tekst…
O pikiecie służb mundurowych przed Sejmem pisze także Dziennik Gazeta Prawna w artykule zatytułowanym: “Idź precz”. Mundurowi chcą przerwania prac nad obniżeniem uposażenia za czas choroby”
(…) Związkowcy przed Sejmem gwizdali i krzyczeli, a także zaśpiewali premierowi piosenkę „Idź precz”. Uczestnicy protestu na telebimie prezentowali wyniki głosowania ustawy L4 w Sejmie. Wygwizdali partie, które były za, a kluby przeciwne zmianom nagradzali gromkim “dziękujemy”. Związkowcy swoim przeciwnikom zaśpiewali też “Mury” Jacka Kaczmarskiego. Do zebranych przemawiali też politycy SLD Stanisław Wziątek i Leszek Miller. Zapewniali, że będą starali się usunąć nowe przepisy Mówili też, że obecne zmiany byłyby możliwe, gdyby funkcjonariusze dostali zapłatę za nadgodziny (…)
Fot. Marek Osiejewski