Nagrody w Służbie Więziennej już niebawem. Średnio po 4500 złotych

Wokół nagród w służbach mundurowych, wypłacanych w ramach specjalnych dodatków motywacyjnych, w ostatnim czasie zrobiło się gorąco. Nic dziwnego, bo do funkcjonariuszy trafić może jednorazowo nawet kilka tysięcy złotych i to jeszcze w tym roku. W służbach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji wypłaty dodatków trwają, a w Służbie Więziennej – jak wynika z pisma szefa formacji – pieniądze na konta mundurowych trafić mają 16 grudnia. Wiemy też według jakich kryteriów będą one przyznawane.

Nagrody, a w zasadzie specjalne dodatki motywacyjne, które wypłacane mają być m.in. funkcjonariuszom służb mundurowych w ramach utworzonego na ten cel funduszu motywacyjnego, to wynik jesiennej nowelizacji ustawy okołobudżetowej. W tej wprawdzie na ten rok nie zapisano funduszy nagród, co nie spotkało się zresztą z zadowoleniem mundurowego środowiska, ale niedawna zmiana wprowadziła możliwość wypłaty dodatkowych środków, nazywając je właśnie specjalnymi dodatkami motywacyjnymi.

Dla kogo?

Odpowiedź na pytanie kto otrzyma dodatkowe pieniądze, jest nieco bardziej skomplikowana. Choć upraszczając można by powiedzieć: nagrody dostaną prawie wszyscy. Słowem klucz w tym przypadku jest “prawie”. Jak można przeczytać na mundurowych grupach dyskusyjnych, wypłaty w niektórych miejscach mają bowiem omijać na przykład tych policjantów, którzy kilka miesięcy temu, w ramach oddolnej akcji – w ramach protestu – zdecydowali się skorzystać ze zwolnień lekarskich, choć ja informuje RMF FM “w wielu miejscach w kraju przełożeni poszli na łatwiznę i nie sprawdzali powodów absencji”. Oficjalnie kryteria wykluczające policjantów z otrzymania nagród rzecz jasna nie istnieją, jednak wytyczne KGP, a w zasadzie ich brak, daje szefom poszczególnych jednostek organizacyjnych spore pole manewru.

Nie zostały narzucone żadne kryteria oceny policjantów i pracowników a nagrody będą przyznawane według propozycji dokonywanych przez przełożonych, którzy najlepiej znają dyspozycyjność i jakość zadań wykonywanych przez podległych im funkcjonariuszy i pracowników.

fragment komunikatu Komendy Głównej Policji, 9 listopada 2021 r.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w Służbie Więziennej. W przypadku tej formacji wydano wytyczne zgodnie z którymi nagrody mają zostać wypłacone. Jak informuje w piśmie gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny SW, stać ma się to 16 grudnia i to zarówno w przypadku funkcjonariuszy jak i pracowników cywilnych. Dla obu grup średnia kwota świadczenia to 4500 złotych brutto. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy otrzymają dokładnie tyle, bowiem we wspomnianym piśmie, datowanym na 3 grudnia, dyrektor pisze w “warunkach brzegowych”.

Po pierwsze, dla funkcjonariuszy pełniących służbę w pionie administracyjnym minimalną wysokość świadczenia określono na 1000 złotych brutto, a maksymalnie wypłacone może im zostać 4000 złotych brutto. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku funkcjonariuszy pełniących służbę na tzw. pierwszej linii. Jak tłumaczy w dokumencie wysłanym do dyrektorów jednostek organizacyjnych SW szef formacji, chodzi o tych mundurowych, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami pozbawionymi wolności. W przypadku tych strażników więziennych minimalną wysokość świadczenia określono na 4000 złotych brutto.

Nagród, a przynajmniej w założonej minimalnej wysokości, nie otrzymają wszyscy mundurowi. Kierownictwo SW określiło bowiem sposób ich wyliczania dla tych, którzy w tym roku przebywali m.in. na zwolnieniach lekarskich (te nie obejmują L-4 w związku z COVID-19, a także zwolnień, za które funkcjonariusze otrzymują 100 proc. uposażenia “z wyłączeniem zwolnień lekarskich z powodu ciąży”).

(…) dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych przebywających na zwolnieniu lekarskim od 01.02.2021 roku, średnią wysokość świadczenia określa się w następujący sposób:
– przebywającym na zwolnieniu lekarskim do 14 dni kalendarzowych – nie obniża się;
– przebywającym na zwolnieniu lekarskim od 15 do 30 dni kalendarzowych – obniża się o 50%;
– przebywającym na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni kalendarzowych – obniża się o 100%.

fragment pisma dyrektora generalnego SW z 3 grudnia 2021 roku

To nie jedyne ograniczenia. Z pisma dowiadujemy się też, że świadczenia nie należy wypłacać funkcjonariuszom i pracownikom przyjętym do formacji od 1 lipca 2021 roku, tym u których – wg. stanu na dzień wypłaty – trwa kara dyscyplinarna oraz osobom przebywającym na urlopach macierzyńskich, tacieżyńskich, bezpłatnych, wychowawczych ponad 30 dni w roku 2021.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wypłacone jeszcze przed świętami pieniądze mogą nie być jedynymi jakie w najbliższym czasie otrzymają funkcjonariusze. Sejm uchwalił bowiem w ubiegłym tygodniu ustawę modernizacyjną służb mundurowych, która obejmuje także Służbę Więzienną. W jej ramach, od stycznia 2022 roku, mundurowi powinni otrzymać podwyżki w wysokości 677 złotych brutto na etat, co dawać ma ok. 500 złotych netto wraz z nagrodą roczną. Czy dodatkowe pieniądze wpłyną na poprawę nastrojów w formacji? Jeśli sposób podziału m.in. grudniowych nagród nie podzieli nadmiernie środowiska, a przyszłoroczne podwyżki trafią na konta mundurowych bez zbędnej zwłoki, te nie powinny się raczej pogorszyć.

DM

źródło: https://www.infosecurity24.pl/nagrody-w-sluzbie-wieziennej-juz-niebawem-srednio-po-4500-zlotych

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Fundusze

advertisement

Reklamy