Niecodzienna lekcja historii

Niecodzienna lekcja historii

dzięki współpracy  ZO NSZZFiPW w Gdańsku i OISW w Gdańsku  z OSiW OHP w Tczewie

Dzięki uprzejmości Kierownictwa Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej  i Dyrektorowi Aresztu Śledczego w Gdańsku, Zarządowi Okręgowemu NSZZFiPW w Gdańsku oraz ciężkiej charytatywnej pracy, uczestnicy OSiW OHP w Tczewie mieli możliwość zobaczyć „kawał historii”, niedostępnej dla osób postronnych z uwagi na swoje umiejscowienie w jednostce penitencjarnej typu zamkniętego o pełnym systemie ochrony.

To właśnie nowo powstałe znajomości tczewskich aktywnych w czasie inicjatyw charytatywnych oraz zakończony sukcesem udział w Ogólnopolskim Konkursie „Dziedzictwo Żołnierzy Wyklętych, ich wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży” zaowocowały możliwością zobaczenia miejsca kaźni, cierpienia, poznania okoliczności egzekucji i męczeńskiej śmierci żołnierzy niezłomnych osadzonych w murach gdańskiego więzienia. Danuta Siedzikówna „Inka”, Feliks Selmanowicz „Zagończyk” zamordowani w „ubeckiej” katowni przy ul. Kurkowej na zawsze pozostaną symbolami niepokonanych żołnierzy Polski Podziemnej w walce z sowieckim najeźdźcą. Zwiedzane pomieszczenia to karcery, które w 1956 r zostały zasypane, a wejścia zamurowane celem ukrycia i zatuszowania zbrodni komunistycznych przeciwko narodowi polskiemu. Odkryte w 2001 r w czasie prac remontowych gdańskiego aresztu i odgruzowane – beton, żelazo, chłód, wilgoć, mrok. Karcery suche, mokre, cele o wymiarach metr wysokości, kilkadziesiąt centymetrów szerokości zaopatrzone  w kratkę wentylacyjną dostarczającej odór z kanalizacji. Miejsca tortur, katuszy i barbarzyństwa służb bezpieczeństwa nad walczącymi o suwerenną i niezawisłą Polskę. To właśnie w tych pomieszczeniach, funkcjonariusze Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego bez skutku złamać chcieli patriotyzm, heroizm i braterstwo nieugiętych w boju o wolną Polskę. Miejsce splamione krwią żołnierzy wyklętych łamiących bariery niemożliwości i wytrzymałości, szkicując horyzont upragnionej wolności następnych pokoleń.

W czasie pobytu na terenie Aresztu Śledczego w Gdańsku uczestnicy OSiW OHP w Tczewie zwiedzili również izbę pamięci ówczesnego brygadiera Józefa Piłsudskiego, mieszczącą się w celi, w której faktycznie w 1917 r osadzony był przyszły Marszałek Polski. Uwięziony przez władze II Rzeszy Niemieckiej za odmowę złożenia przysięgi wojskowej cesarzowi Wilhelmowi II.

Dla upamiętnienia pobytu w AŚ w Gdańsku i możliwości zobaczenia „ubeckiej siedziby terroru”, uczestnicy OSiW OHP w Tczewie przekazali na ręce Pana ppłk. Adama Poćwiardowskiego Zastępcy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej pamiątkową własnoręcznie wykonaną statuetkę nawiązującą do 75 rocznicy śmierci „Inki”- rówieśniczki dużego grona uczestników społeczności Ochotniczych Hufców Pracy.  Podziękowania kierujemy dla Pana płk. Artura Króla – Dyrektora AŚ w Gdańsku i mjr Marka Stuby – rzecznika prasowego OISW za oprowadzenie i przybliżenie historycznych miejsc Żołnierzy Wyklętych.

Na koniec lekcji historii uczestnicy zapalili biało czerwone światełko pamięci Józefowi Piłsudskiemu pod pamiątkową tablicą uwieczniająca osadzenie Marszałka w murach gdańskiego więzienia.

Teks: Tomasz Kozdęba, mjr Tadeusz Łoziński

Zdjęcia: mjr Marek Stuba

Galeria zdjęć:

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Fundusze

advertisement

Reklamy