Nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej jednak nie w tej kadencji

Sejm przed wyborami zebrał się dzisiaj po raz ostatni. Oznacza to, że wbrew oczekiwaniom funkcjonariuszy Służby Więziennej, najprawdopodobniej nie uda się w tej kadencji uchwalić nowelizacji ustawy o SW, w której znajdują się m.in. zapisy dotyczące nowych dodatków. Sejm nie mógł nawet zacząć prac nad przygotowaną propozycją zmian, bo ta jest dopiero analizowana w resorcie sprawiedliwości.

„3 września 2019 r. wpłynął do Ministerstwa Sprawiedliwości – przekazany przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej – projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej, mający na celu realizację zapisów Porozumienia z dnia 19 listopada 2018 r. zawartego pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości a Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa” – informuje redakcję InfoSecurity24.pl, w odpowiedzi na przesłane pytania, Zespół Prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.

Projekt wpłynął wprawdzie do ministerstwa, jednak obecnie jest „analizowany i trwają prace wewnątrzresortowe (przy współudziale CZSW)”. Biorąc pod uwagę, że procedowanie noweli ustawy o SW może potrwać jeszcze jakiś czas w samym ministerstwie, a by projekt mógł trafić do Sejmu musi się nim zająć jeszcze rząd, zapowiadane wcześniej uchwalenie ustawy przed wyborami jest niemożliwe.

Szans na uchwalenie ustawy w tej kadencji nie daje też raczej wznowienie posiedzenia po wyborach parlamentarnych (Izba zbierze się na dwa dni 15 i 16 października). Tym bardziej, że marszałek Sejmu przekonywała dziś, że „nie będzie wprowadzanych żadnych nowych propozycji (…)” poza tymi, które już teraz znajdują się w harmonogramie. A w nim nowelizacji ustawy o SW nie ma.

Projekt zmiany ustawy o Służbie Więziennej uzgodniony został w ubiegłym tygodniu. Dokument zawiera zapisy dotyczące m.in. świadczenia motywacyjnego w wysokości 500 złotych, które otrzymywać mają wszyscy mundurowi. W projekcie mowa jest też o dodatku funkcyjnym oraz dodatku za wysługę lat. Ich wprowadzenie to realizacja porozumienia jakie funkcjonariusze SW podpisali z ministrem sprawiedliwości w listopadzie ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariusz i Pracowników Więziennictwa przekonywał, że funkcjonariusze liczą na szybką ścieżkę legislacyjną. Pytany, czy podczas spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości związkowcy otrzymali zapewnienie, że projekt zostanie uchwalony jeszcze w tej kadencji podkreślił, iż „tak wynikało ze spotkania”. „Nie zostało to jednak powiedziane wprost, ale tak można było odczytać z wypowiedzi ministra Wójcika. Zależy mu na tym, by prace poszły sprawnie i szybko. Apelował, by jak najszybciej dojść do porozumienia i skierować projekt do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie już dalej się nim zajmą” – dodał Tuła. Widać jednak, że wyborcza rzeczywistość pogrzebała oczekiwania funkcjonariuszy. Pytanie, czy nie pogrzebała też samego projektu zmian?

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy