Służba Więzienna kupi radiotelefony za prawie 5 mln złotych
Ponad 2 tys. nowych radiotelefonów przewoźnych oraz przenośnych ma trafić do wyposażenia Służby Więziennej. Wszystko w ramach rozstrzygniętego przetargu, którego wartość ma wynieść ponad 4,7 mln złotych. Technologia nowych radiotelefonów przenośnych ma umożliwiać zachowanie odpowiedniej łączności pomiędzy funkcjonariuszami SW w trudno dostępnych miejscach.
Służba Więzienna rozstrzygnęła przetarg na dostawę do jednostek organizacyjnych radiotelefonów wraz z dodatkowym wyposażeniem i usługami. Przypomnijmy, że chodzi o 203 sztuki radiotelefonów przewoźnych, 1818 sztuk radiotelefonów przenośnych, w ukompletowaniu z antenami, bateriami, i klipsami, ładowarkami do baterii jedno i sześciostanowiskowymi, kablami do programowania radiotelefonów. Przetarg zakładał, że dostawca dokona również modyfikacji konfiguracji zakupionych radiotelefonów, jak również uruchomi system zdalnego programowania radiotelefonów.
Przy ocenie, zgłoszonych do SW ofert brano pod uwagę ich cenę (60 proc.), ale też termin udzielonej na urządzenia gwarancji (20 proc.) i wydajność oferowanego akumulatora do radiotelefonu przenośnego (20 proc.). Ostatecznie, dostawcami nowego wyposażenia funkcjonariuszy SW ma być konsorcjum firm złożone z Teltronik Sp. z o.o. z Kędzierzyna Koźle oraz Aksel Sp. z o.o. z Rybnika. Ostatecznie wartość końcowa umowy wyniosła 4 767 086 zł bez VAT. Konsorcjum zaoferowało również 60 miesięcy gwarancji na wspomniane urządzenia oraz wskazało, że wydajność proponowanego przez nie akumulatora do radiotelefonów wynosi 29 godzin.
SW wymagała, aby dostawy urządzeń systemu łączności radiowej do jej jednostek organizacyjnych opierały się na urządzeniach radiokomunikacyjnych w standardzie ETSI DMR Tier II, zgodnych z ETSI TS 102 361, a także urządzeniach współpracujących z Systemem Łączności Radiowej Jednostek Organizacyjnych Służby Więziennej opartym o oprogramowanie dyspozytorskie Consel. Dostarczone radiotelefony przewoźne i przenośne, mają posiadać możliwość pracy w trybie bezpośrednim, a więc z wykorzystaniem dwóch szczelin w trybie cyfrowym DMR.
Nowe radiotelefony dla SW muszą współpracować z używanymi przez instytucję, konwencjonalnymi radiotelefonami analogowymi produkcji Motorola typ GP serii 300 i Hytera typ PD i MD serii 700 oraz w trybie cyfrowym również z radiotelefonami DMR produkcji Motorola Mototrbo typ DM i DP serii 4000e. Z racji specyfiki pracy funkcjonariuszy SW zastosowana technologia radiotelefonów przenośnych musi umożliwiać łączność w miejscach trudno dostępnych.
JR