Odsłonięcie pomnika nagrobnego Józefa Stefaniaka – naczelnika rawickiego więzienia po odzyskaniu niepodległości

Na rawickim cmentarzu, odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika nagrobnego Józefa Stefaniaka – naczelnika więzienia po odzyskaniu niepodległości – w latach 1921 – 1929.
W wydarzeniu udział wzięli potomkowie naczelnika, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu – płk Cezary Kosacz, Skarbnik Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa – Bolesław Groński, przedstawiciele Zakładu Karnego w Rawiczu na czele z Dyrektorem ppłk. Jarosławem Dworeckim i Zastępcą Dyrektora mjr Jarosławem Korytowskim. Nabożeństwo przy pomniku – miejscu pochówku naczelnika – odprawił i dokonał jego poświęcenia ks. kanonik Wojciech Prostak – kapelan Zakładu Karnego w Rawiczu i Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu, na co dzień proboszcz miejscowej parafii p.w. Chrystusa Króla i ZNMP. Dyrektor Zakładu Karnego w Rawiczu ppłk Jarosław Dworecki wskazał na znaczenie rawickiego więzienia w okresie międzywojennym i przytoczył najważniejsze fakty z historii jednostki. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu płk Cezary Kosacz odczytał list przygotowany na tę okoliczność przez Pana Michała Wosia – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Odsłonięcia pomnika dokonano w 90 rocznicę śmierci naczelnika Józefa Stefaniaka, który zmarł w dniu 08.05.1929 roku.
Nagrobek został ufundowany przez NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa i Zakład Karny w Rawiczu. Uroczystości wpisują się w kalendarz obchodów 200 – lecia istnienia rawickiego więzienia. Główne wydarzenia jubileuszu odbyły się w dniu 15 grudnia 2020 roku.

źródło: https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-w-rawiczu-odsloniecie-pomnika-nagrobnego-jozefa-stefaniaka-naczelnika-rawickiego-wiezienia-po-odzyskaniu-niepodleglosci

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy