Odznaka „Semper Paratus” – Zarząd Okręgowy w Olsztynie
W dniu 26 kwietnia 2018 roku na wniosek Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie oraz Dyrektora Zakładu Karnego w Iławie podczas sesji Rady Powiatu w Iławie Dyrektor Generalny Służby Więziennej nadał odznakę Semper Paratus Związkowcom z Zakładu Karnego w Iławie.
Uroczystego nadania odznaczeń dokonała ppłk Elżbieta Jankowska – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie przy współudziale Marka Polańskiego Starosty Powiatu Iławskiego. Podczas uroczystości stronę związkową reprezentowali: Czesław Tuła – Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FiPW, Bolesław Groński – Skarbnik Zarządu Głównego NSZZ FiPW, Kamil Bachanowicz – Przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ FiPW w Olsztynie.
Odznaka „Semper Paratus”
Z łacińskiego – Zawsze gotowy. Jedno z polskich odznaczeń resortowych. Wyróżnienie w postaci odznaki przeznaczonej do nagradzania pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy wykazali się odwagą i poświęceniem w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.
Bohaterowie Dnia
Niewątpliwie w tę definicję doskonale wpisuje się postawa niżej wymienionych kolegów:
- kol. Edward Jasik — Przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ FiPW w Iławie.
- st. sierż. Paweł Dunajski — oddziałowy działu ochrony
- st. sierż. Robert Kasprowicz — starszy oddziałowy działu ochrony
- st. sierż. Krzysztof Krezymon — starszy referent działu kwatermistrzowskiego
- st. sierż. Rafał Ozirof— oddziałowy działu ochrony
- sierż. Tomasz Rodak — starszy strażnik działu ochrony
- st. kpr. Piotr Wiśniewski — starszy strażnik działu ochrony
- sierż. sztab. Mariusz Juńczyk – st. oddziałowy działu ochrony (odznaczony w 2011 r. odznaką Semper Paratus).
Godna postawa
W ciągu zaledwie 7 dni dokonali prawdziwej przemiany w domu, który wymagał gruntownego fachowego remontu. Funkcjonariusze pracowali tam praktycznie bez przerwy – gdy jedni realizowali swoje zadania służbowe w jednostce, inni w swoim wolnym czasie remontowali dom rodziny tragicznie zmarłego kolegi. I tak w kolejne dni oraz noce wyłaniały się efekty ich wytężonej i wymagającej wielu praktycznych umiejętności pracy, by ostatecznie po zakończonym remoncie móc przekazać budynek wdowie po ś.p. Piotrze. Mimo że tragicznie zmarły funkcjonariusz pracował w ZK w Iławie zaledwie pół roku to zjednał sobie wielu kolegów. Wcześniej był żołnierzem, który dwukrotnie uczestniczył w misjach w Iraku. W społeczności Rudzienic dał się poznać, m.in. jako aktywny druh Ochotniczej Straży Pożarnej, co podkreślali strażacy z tej miejscowości pomagający przy pracach porządkowych po remoncie. Cała akcja pomocowa została zainicjowana i zorganizowana przez Przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa przy Zakładzie Karnym w Iławie Edwarda Jasika, który chciał w ten sposób pomóc rodzinie zmarłego funkcjonariusza.
„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”