Otwarcie Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim

7 stycznia br. na terenie Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim odbyła się uroczystość związana z powołaniem nowej jednostki penitencjarnej, w której udział wzięli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski oraz Naczelny Kapelan Więziennictwa ks. prałat dr Paweł Wojtas.

Gospodarze uroczystości, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Opolu płk Lidia Olejnik i Dyrektor Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim ppłk Krzysztof Wojdyło, podziękowali za przybycie uczestnikom spotkania, wśród których znaleźli się: przedstawiciele sądownictwa i prokuratury z terenu opolskiego i częstochowskiego, duchowieństwa, lokalnych władz samorządowych, zaprzyjaźnionych formacji mundurowych i instytucji, kierownictwo jednostek z okręgu katowickiego i opolskiego Służby Więziennej oraz wykonawcy inwestycji – dyrekcja IGB “Carpatia” z Rzeszowa.

Organizację związkową reprezentowali: Członek Zarządu Głównego, Przewodnicząca Zarządu Okręgowego NSZZF i PW w Opolu koleżanka  Danuta Malkusz oraz Przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZF i PW przy Zakładzie Karnym nr 1 w Strzelcach Opolskich Ryszard Becella.

Płk Lidia Olejnik, przemawiając do gości oraz załogi jednostki, przywołała nazwiska dwóch osób – byłego Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu płk w st. spocz. Andrzeja Majewskiego oraz byłego Wójta Gminy Ciasna Waldemara Ploska, od których 8 lat temu rozpoczął się proces zmian inwestycyjnych i reorganizacyjnych w dawnym Oddziale Zewnętrznym Przywary, skutkujących dziś usamodzielnieniem zakładu. Podziękowała przy tym obecnemu kierownictwu jednostek okręgu opolskiego oraz funkcjonariuszom inspektoratu za szereg intensywnych działań, podejmowanych pod presją czasu i dyscypliny finansowej, dzięki którym zadanie zostało pomyślnie zrealizowane.

Ppłk Krzysztof Wojdyło przedstawił w wielkim skrócie 8 lat historii jednostki, która powoli, ale stopniowo przechodziła reorganizację, z byłego obiektu wojskowego stając się nowoczesnym więzieniem. Jak podkreślali gospodarze spotkania, bardzo duża zasługa w tym względzie Dyrektora IGB “Carpatia” z Rzeszowa Wiesława Białoruckiego oraz zarządu firmy. 

On sam zauważa, że prace budowlane, które wykonywane były przy reorganizacji i rozbudowie Oddziału Zewnętrznego Przywary, w zdecydowanej większości wykonane zostały przez skazanych odbywających tu karę. Aby jednostka mogła funkcjonować w stanie obecnym, codziennie do prac remontowo – budowlanych kierowanych było nawet 50 osadzonych, natomiast pracownicy IGB “Carpatia” odpowiedzialni byli za nadzór merytoryczny i specjalistyczny nad prowadzonymi robotami.

Dlatego też doceniając wkład firmy w powodzenie i realizację przedsięwzięcia, Stanisław Chmielewski i gen. Jacek Włodarski wręczyli odznaki “Za zasługi w pracy penitencjarnej”: złotą Renacie Gancarczyk, Zastępcy Dyrektora IGB “Carpatia” z Rzeszowa, oraz srebną Zofii Styc i brązową Andrzejowi Żarskiemu – kierownikom budowy.

Zarówno Stanisław Chmielewski, jak i gen. Jacek Włodarski, zwracając się do uczestników spotkania, podkreślali, że Zakład Karny w Sierakowie Śląskim stanowi przykład rozwiązań technologicznych i budowlanych, w kierunku których zmierza polskie więziennictwo

Coraz trudniej nam dziś spełnić wymogi zapewnienia odpowiednich warunków odbywania kary osadzonym, którzy przebywają w więzieniach objętych nadzorem konserwatorskim. Obiekty te posiadają architektoniczne ograniczenia i dlatego wybierane są rozwiązania takie, jakie zastosowano w tej jednostce – wyjaśniał Stanisław Chmielewski.

Gen. Jacek Włodarski podkreślił przy tym, że warunki stworzone funkcjonariuszom do pracy to jedna strona, drugą stronę stanowić będą natomiast działania penitencjarne prowadzone przez kadrę więzienną.

Błogosławieństwa załodze oraz obecnym udzielili: Naczelny Kapelan Więziennictwa ks. prałat dr Paweł Wojtas, Kapelan Diecezjalny Służby Więziennej w Opolu ks. prałat Tadeusz Słocki oraz Kapelan Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim ks. Wojciech Włoch.

Na zakończenie uroczystości, uczestnicy spotkania wysłuchali kolęd w wykonaniu dzieci z Zespołu OCH, działającego w Liceum Katolickim w Lublińcu.

Zakład Karny w Sierakowie Śląskim jest jednostką typu półotwartego z przeznaczeniem dla mężczyzn, recydywistów penitencjarnych. Pojemność – 624 miejsca zakwaterowania. Został utworzony z dniem 1 stycznia 2014 roku na podstawie Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 grudnia 2013 roku w sprawie zniesienia Oddziału Zewnętrznego Przywary w Sierakowie Śląskim Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich i utworzenia Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim. Kadrę więzienną jednostki stanowi 133 funkcjonariuszy i 4 pracowników cywilnych.

ppor. Katarzyna Idziorek

Rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu

źródło:

http://www.sw.gov.pl/pl/aktualnosci/aktualnosci-sluzby-wieziennej/news,20793,otwarcie-zakladu-karnego-w.html

 

 

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Fundusze

advertisement

Reklamy