Pierwsze podwyżkowe dokumenty SW już są. Impas zostanie przełamany?

Podczas gdy w służbach mundurowych podległych MSWiA temat tegorocznych podwyżek, przynajmniej na poziomie ustaleń, został już zamknięty, to w Służbie Więziennej wciąż trwa dość nerwowe oczekiwanie. Brak ostatecznego porozumienia w sprawie sposobu podziału dodatkowych pieniędzy w SW nie zatrzymał jednak prac legislacyjnych. Do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisano bowiem właśnie projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej.

“Ustalenie nowej wielokrotności kwoty bazowej określającej wysokość przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej ma na celu podwyższenie poziomu uposażeń funkcjonariuszy w celu stworzenia korzystniejszych warunków motywujących do zwiększenia zaangażowania i skuteczności działania” – czytamy na rządowych stronach.

Aktualnie wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej wynosi 3,81 i obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Nowela rozporządzenia zakłada podwyższenie mnożnika do poziomu 4,229, ze skutkiem od 1 stycznia 2022 r.

Oczekiwanym efektem podwyższenia przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej będzie podwyższenie uposażeń funkcjonariuszom, co korzystnie wpłynie na zmniejszenie rotacji kadr w Służbie Więziennej i podniesienie poziomu satysfakcji zawodowej z tytułu pełnionej służby.
fragment Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Zgodnie z planem, dokument powinien zostać przyjęty do końca pierwszego kwartału bieżącego roku. Nawet jeśli stanie się to wcześniej, by wypłat podwyżek można było dokonać, potrzebna będzie jeszcze nowelizacja rozporządzenia szefa resortu sprawiedliwości regulującego dodatki, w tym ten za stopień. Ten dokument nie pojawił się jednak jeszcze ani na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ani nie został wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Spór trwa

Podwyżkowa sytuacja w SW jest – o czym InfoSecurity24.pl informował już w ubiegłym tygodniu – dość napięta i jak na razie nie widać zbyt wielu szans na deeskalację “konfliktu” na linii resort sprawiedliwości-związkowcy. Ci ostatni chcą, by podwyżki – podobnie jak w formacjach MSWiA – w całości trafiły do dodatku za stopień. Jak mówią, sytuacja w której podwyżkowe środki mają zostać rozdysponowane na trzy składniki uposażenia, czyli na dodatek za wysługę lat i realizację postulatu zaliczenia lat “z cywila”, dodatek za stopień i dodatek służbowy jest niedopuszczalna. Tymczasem, resort sprawiedliwości wydaje się być nieugięty i zapewnia, że funkcjonariusze SW otrzymają podwyżki w takiej samej wysokości jak formacje MSWiA. Mówił o tym m.in. Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości bezpośrednio nadzorujący Służbę Więzienną, podczas niedawnego święta formacji. Wspominając o podwyżkach nie poruszył on jednak kwestii ich podziału, a o to przecież właśnie toczy się spór.

Słowem najlepiej oddającym obecną sytuację w kwestii podwyżkowych negocjacji w SW jest chyba “impas”. Czy uda się z niego wyjść? Wiele wyjaśniłaby publikacja rozporządzenia dotyczącego dodatków do uposażeń, bowiem z jego treści można by było wywnioskować w którą stronę resort sprawiedliwości zamierza ostatecznie podążać. Wprowadzenie podwyżek w atmosferze braku akceptacji ze strony mundurowego środowiska nie pozwoli na osiągnięcie zamierzonego efektu, z czego z pewnością zdaje sobie sprawę zarówno kierownictwa SW jak i Ministerstwa Sprawiedliwości.

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sluzba-wiezienna/pierwsze-podwyzkowe-dokumenty-w-sw-juz-sa-impas-zostanie-przelamany-?fbclid=IwAR3zk6wQRJg1xg25ExbuXydA6x6_QRQue656e4LlFnnvrYZTm7v6Lb2_SYA

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy