Pierwsze podwyżkowe dokumenty SW już są. Impas zostanie przełamany?
Podczas gdy w służbach mundurowych podległych MSWiA temat tegorocznych podwyżek, przynajmniej na poziomie ustaleń, został już zamknięty, to w Służbie Więziennej wciąż trwa dość nerwowe oczekiwanie. Brak ostatecznego porozumienia w sprawie sposobu podziału dodatkowych pieniędzy w SW nie zatrzymał jednak prac legislacyjnych. Do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisano bowiem właśnie projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej.
“Ustalenie nowej wielokrotności kwoty bazowej określającej wysokość przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej ma na celu podwyższenie poziomu uposażeń funkcjonariuszy w celu stworzenia korzystniejszych warunków motywujących do zwiększenia zaangażowania i skuteczności działania” – czytamy na rządowych stronach.
Aktualnie wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej wynosi 3,81 i obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Nowela rozporządzenia zakłada podwyższenie mnożnika do poziomu 4,229, ze skutkiem od 1 stycznia 2022 r.
Oczekiwanym efektem podwyższenia przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej będzie podwyższenie uposażeń funkcjonariuszom, co korzystnie wpłynie na zmniejszenie rotacji kadr w Służbie Więziennej i podniesienie poziomu satysfakcji zawodowej z tytułu pełnionej służby.
fragment Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów
Spór trwa
Podwyżkowa sytuacja w SW jest – o czym InfoSecurity24.pl informował już w ubiegłym tygodniu – dość napięta i jak na razie nie widać zbyt wielu szans na deeskalację “konfliktu” na linii resort sprawiedliwości-związkowcy. Ci ostatni chcą, by podwyżki – podobnie jak w formacjach MSWiA – w całości trafiły do dodatku za stopień. Jak mówią, sytuacja w której podwyżkowe środki mają zostać rozdysponowane na trzy składniki uposażenia, czyli na dodatek za wysługę lat i realizację postulatu zaliczenia lat “z cywila”, dodatek za stopień i dodatek służbowy jest niedopuszczalna. Tymczasem, resort sprawiedliwości wydaje się być nieugięty i zapewnia, że funkcjonariusze SW otrzymają podwyżki w takiej samej wysokości jak formacje MSWiA. Mówił o tym m.in. Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości bezpośrednio nadzorujący Służbę Więzienną, podczas niedawnego święta formacji. Wspominając o podwyżkach nie poruszył on jednak kwestii ich podziału, a o to przecież właśnie toczy się spór.
Słowem najlepiej oddającym obecną sytuację w kwestii podwyżkowych negocjacji w SW jest chyba “impas”. Czy uda się z niego wyjść? Wiele wyjaśniłaby publikacja rozporządzenia dotyczącego dodatków do uposażeń, bowiem z jego treści można by było wywnioskować w którą stronę resort sprawiedliwości zamierza ostatecznie podążać. Wprowadzenie podwyżek w atmosferze braku akceptacji ze strony mundurowego środowiska nie pozwoli na osiągnięcie zamierzonego efektu, z czego z pewnością zdaje sobie sprawę zarówno kierownictwa SW jak i Ministerstwa Sprawiedliwości.