Sprawa realizacji podwyżki pracownikom cywilnym Służby Więziennej z 2020 roku została wygrana.
Informujemy, że Sąd Apelacyjny drugiej instancji zgodził się z interpretacją pracownika cywilnego Służby Więziennej, którego wspomagał prawnie Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa i utrzymał wyrok w mocy Sądu pierwszej instancji uznając, że realizacja podwyżki wynagrodzenia pracownikom cywilnym w 2020 roku była niezgodna z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej.
Przypomnijmy, że zgodnie z podpisanym Porozumieniem z dnia 19 listopada 2018 roku pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości a Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa pracownicy cywilni winni otrzymać podwyżkę wynagrodzenia w kwocie nie mniej, niż 400 zł brutto wnikającą z paragrafu 2 pkt. 2 Porozumienia. Natomiast decyzją kierownictwa Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie realizacja podwyżek wynagrodzeń pracownikom cywilnym ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów nastąpiła kosztem podwyżki wynagrodzenia wynikającego z podpisanego porozumienia z czym stanowczo sprzeciwiał się Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
W związku z powyższym osoby chcące podjąć się w sposób indywidualny dochodzenia swoich praw na drodze sądowej proszone są o kontakt z biurem Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
Pracownicy cywilni, należący do NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa mogą skorzystać z Funduszu Ochrony Prawnej Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, w tym celu powinni zwrócić się z takim wnioskiem do Zarządów Okręgowych poprzez Zarządy Terenowe NSZZFiPW.