Poprawki w mundurowych emeryturach?

Polskie władze nie tylko naprawić mają błędy Polskiego Ładu, które doprowadziły do obniżenia uposażeń dużej grupy funkcjonariuszy służb mundurowych, ale również wprowadzić poprawki do jego przepisów dotyczących emerytur. Oznacza to, że jeszcze w styczniu – jak zapowiedział szef resortu finansów – odpowiednie wyrównanie otrzymać mogą nie tylko mundurowi będący nadal w służbie, ale także Ci, którzy pobierają już świadczenia emerytalne.

Mundurowi zaliczyli burzliwy początek roku. Chodzi oczywiście o sytuację związaną ze startem “Polskiego Ładu”, w którym – jak to ujął rzecznik rządu Piotr Müller – “pewnego rodzaju błędy” doprowadziły do obniżenia świadczeń rentowo-emerytalnych i płacowych części funkcjonariuszy o kilkadziesiąt do nawet kilkuset złotych. Podczas środowej (5 stycznia) konferencji przedstawiciele władz zapewnili, że błędy te zostaną naprawione a wyrównania wypłacone w lutym, ale związkowcy z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa jeszcze tego samego dnia wystosowali pismo do nadzorującego Służbę Więzienną w resorcie sprawiedliwości wiceministra Michała Wosia. Proszą oni polityka o zajęcie stanowiska w tej sprawie i podkreślają, że “obniżone świadczenia wprowadziły ogromne niezadowolenie i oburzenie w środowisku” formacji. Do wiceministra skierowano tego dnia także pismo KSSW NSZZ Solidarność, w którym to zwrócono się do Michała Wosia z prośbą o podjęcie działań, “które zniwelują konsekwencje wprowadzenia Nowego Ładu dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej”.

Jak wspomniano, w przypadku funkcjonariuszy, którzy nadal są w służbie, sytuacja wydaje się wyjaśniona. Rzecznik rządu zapewnił, że nikt, kto zarabia średnio miesięcznie w ciągu roku do 12 800 złotych brutto na Polskim Ładzie ma nie tracić. Problem z tym jednak, że dojść miało do naliczenia złej zaliczki na podatek dochodowy, a to właśnie doprowadziło do obniżenia uposażenia m.in. wśród mundurowych. “To jest pewnego rodzaju błąd, który może był zastosowany w niektórych miejscach, ale również i pewna nieścisłość przepisów, która daje taką możliwość interpretacji, by w ten sposób faktycznie do tego podejść” – tłumaczył 5 stycznia Piotr Müller. W związku z tym Ministerstwo Finansów dokona w rozporządzeniu korekt. Dokumenty zmieniające technikę poboru zaliczeń na podatek mają być już gotowe, a wyrównania wypłacone nie w lutym, ale jeszcze w styczniu – jak zapewnił minister Tadeusz Kościński.

Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach żaden podatnik nie miał mniejszej pensji, niż ta wynikająca z założeń programu.
Tadeusz Kościński, minister finansów

Korekty, o czym resort finansów poinformował już w piątek, 7 stycznia wprowadzone mają zostać również do przepisów Polskiego Ładu dotyczących emerytów. “Wdrożymy rozwiązanie, dzięki któremu w efekcie Polskiego Ładu, dla osób z emeryturą do 12 800 zł brutto, obciążenie podatkiem i składką się nie zmieni. Reforma będzie dla nich neutralna” – zapowiedział minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał również, że są to dość wysokie jak na polskie warunki świadczenia. Informacja ta jest również istotna ze względu na to, że to właśnie początek roku, a dokłanie pierwszy jego kwartał, jest czasem, gdy na odejście na emeryturę decyduje się największa liczba funkcjonariuszy.

Nie ma co ukrywać, że nie tak miał się dla mundurowych rozpocząć ten rok. Czekali oni bowiem na wynikające z programu modernizacji i waloryzacji podwyżki, a nie na obniżenie uposażeń. Już niedługo, bo jeszcze w styczniu przekonać się mamy, jak władzom pójdzie naprawianie błędów i wprowadzanie poprawek. Tylko czy nawet jeśli mundurowi otrzymają brakujące kwoty, to nie pozostaną w nich rozczarowanie i niesmak? Jest to niebezpieczna sytuacja szczególnie w Służbie Więziennej, która boryka się nie tylko z dużą liczbą wakatów, ale również nadgodzin.

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sluzba-wiezienna/poprawki-w-mundurowych-emeryturach

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy