Przepisy emerytalne w mundurówce zmienione – ustawa opublikowana

Zmiany w mundurowych emeryturach stały się faktem. Ustawa, która dłużą chwilę czekała na podpis prezydenta, 28 sierpnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że zapisy w niej zawarte stały się obowiązującym prawem. Nowe zasady emerytalne dla funkcjonariuszy służb mundurowych, zakładające m.in. możliwość przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 25 lat bez konieczności “dosłużenia” do 55 roku życia, obowiązują od 1 lipca 2019 roku.

Zgodnie z nowymi zasadami, mundurowi otrzymali prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia, a także 100-procentową rekompensatę za nadgodziny. Obie zmiany obowiązują od 1 lipca 2019 roku. Ustawa, opublikowana w Dzienniku Ustaw 28 sierpnia, jest skutkiem porozumienia podpisanego w listopadzie ubiegłego roku między ówczesnym szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim i przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji. Dokument kończył ubiegłoroczny protest służb mundurowych.

Nowelizacja przewiduje, że prawo do 100-procentowo płatnych nadgodzin otrzymają wszyscy funkcjonariusze służb. Będą ich obowiązywały półroczne okresy rozliczeniowe. W zamian za nadpracowane godziny funkcjonariusze mogą otrzymać czas wolny od służby. Jeśli tak się nie stanie, zostanie im wypłacona rekompensata pieniężna. Wniosek o skorzystanie z czasu wolnego za przepracowane nadgodziny będą mogli złożyć w ciągu 10 dni.

W oczekiwaniu na jeden podpis

Choć wydawało się, że konsensus wokół zmian emerytalnych został osiągnięty, mundurowi na prezydencki podpis pod ustawą musieli poczekać nieco dłużej niż oczekiwano. Nie wiadomo wprawdzie z czego wynikała prezydencka zwłoka, jednak powodów takiego działania można było upatrywać w senackiej opinii do ustawy, w której sugerowano, że jej zapisy mogą się okazać niekonstytucyjne.

Bez niespodzianek przebiegło natomiast procedowanie innej ustawy dotyczącej funkcjonowania służb mundurowych. Ustawa o pluralizmie związkowym w służbach mundurowych, powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, ekspresowo przeszła sejmową i senacką ścieżkę legislacyjną, by finalnie znalazł się pod nią prezydencki podpis. Nowelizację ustawy w Dzienniku Ustaw opublikowano 26 sierpnia.

Pluralizm ustawa

Emerytury ustawa

 

źródło: https://www.infosecurity24.pl/zasady-emerytalne-w-mundurowce-zmienione-ustawa-opublikowana

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy