Uroczystość wręczenia medali i orderów z okazji roku Jana Pawła II.

ODBLASK TAJEMNICY

„Dla wszystkich, wierzących i niewierzących, dzieła sztuki inspirowane przez Pismo Święte pozostają jakby odblaskiem niezgłębionej tajemnicy, która ogarnia świat i jest w nim obecna”.(Jan Paweł II)

Rok 2020 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rokiem św. Jana Pawła. To dobra okazja, by środowiska twórcze włączyły się w jego obchody, dając plastyczny wyraz przeżywaniu swej wiary w XXI wieku.

Organizatorem wystaw jest Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława z Wielkim Kanclerzem Stefanem Kukowskim na czele. Zaplanowane wystawy dzieł  artystów, dzięki aktywnej współpracy ppłk Adam Poćwiardowski zastępcy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku ze Stefanem  Kukowskim, miały odbyć się w ZK Sztum i AŚ Gdańsk oraz powiązane były z Międzynarodowym i Ogólnopolskim Przeglądem Sztuki Więziennej.  Niestety w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, która pokrzyżowała nasze plany i spowodowała wstrzymanie wystawy, organizator postanowił stworzyć wirtualną prezentację, by udostępnić ją widzom przez internet na stronie:

https://www.youtube.com/watch?v=1FOxA0hEjto

Uroczystość wręczenia medali i orderów  z okazji roku Jana Pawła II.

W dniu 26 listopada 2020 roku z okazji obchodów roku Jana Pawła II w 100 lecie  Jego urodzin w OISW w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie medalu 250 lecia Orderu świętego Stanisława i medalu Jana Pawła II.

Medalem nagradza się osoby za wieloletnią działalność charytatywną i społeczną, za wspieranie i organizowanie patriotycznych inicjatyw, zgodnie z dewizą Orderu „Praemiando Incitat” (tłum. nagradzając zachęca). Kapitułę Medalu tworzą funkcyjni oficerowie Przeoratu Pomorskiego. Certyfikat Medalu podpisują Wielki Kanclerz – Przeor Pomorski i Wielki Prałat Orderu Świętego Stanisława.

Medale wręczał Stefan  Kukowski – Wielki Kanclerz Przeor Pomorski Orderu Św. Stanisława.

Osoby nagrodzone medalem 100 lecia to: płk Andrzej Tesarewicz – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku, ppłk Adam Poćwiardowski – Z-ca Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Gdańsku, płk Artur Król – Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku, płk Jan Morozowski – Dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie, Czesław Tuła – Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Jarosław Wodziński – Przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku.

Osoby nagrodzone medalem Jana Pawła II :

płk Andrzej Tesarewicz – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku,  ppłk Adam Poćwiardowski – Z-ca Dyrektora Okręgowego SW w Gdańsku, mjr Marek Stuba – Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego SW w Gdańsku, Jarosław Wodziński – Przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku, Tadeusz Łoziński – Z-ca Przewodniczącego Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku.

Medal 250 lecia Orderu świętego Stanisława otrzymał Zarząd Okręgowy NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku, który odebrał Jarosław Wodziński – Przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku.

Gratulacje

Stefan  Kukowski – Wielki Kanclerz Przeor Pomorski Orderu Św. Stanisława w swoim wystąpieniu podkreślił, że … Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebna jest dobra sztuka chrześcijańska. W obliczu coraz częstszych profanacji, prowokacji i bluźnierstw, potrzebne jest antidotum w postaci sztuki na wysokim poziomie artystycznym, tworzonej przez artystów posługujących się warsztatem malarskim w pełni świadomie i fachowo, przekazującej tematy religijne w sposób komunikatywny dla współczesnego widza. Św. Jan Paweł w swym „Liście do artystów” pisze m.in.: „Gdy idąc za głosem natchnienia [artyści] tworzą dzieła naprawdę wartościowe i piękne, nie tylko wzbogacają dziedzictwo kulturowe każdego narodu i całej ludzkości, ale pełnią także cenną posługę społeczną na rzecz dobra wspólnego.(…) Dlatego wystawa „Odblask Tajemnicy”, odpowiadając na apel św. Jana Pawła, stanowi świadectwo wiary współczesnych artystów i może pełnić ważną funkcję ewangelizacyjną, przybliżającą współczesnemu człowiekowi wartości chrześcijańskie i patriotyczne za pomocą plastycznie wyrażonego Piękna.
Na zakończenie poszczególnych uroczystości Dyrektor Okręgowego Inspektoratu SW w Gdańsku płk Andrzej Tesarewicz złożył wszystkim funkcjonariuszom i osobom gratulacje oraz podkreślił, że czuje się dumny pracując w gronie funkcjonariuszy i pracowników, którzy swoją służbę pełnią z wielkim oddaniem  służąc drugiemu człowiekowi.

Z uwagi na panującą na świecie i w Polsce epidemię COVID-19 medale i ordery wręczone zostały bez uroczystych akademii, spotkania rozłożono na poszczególne godziny w celu ograniczenia ilości osób, zgodnie z zasadami bezpiecznego funkcjonowania  z zachowaniem przepisów reżimu sanitarnego.

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Łoziński

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy