Wezwanie do sprzeciwu. Czy uda się osiągnąć porozumienie w sprawie podwyżek w SW?

“Więzienna Polska”, jak to ujęli związkowcy, nie jest zadowolona z rozwiązań podwyżkowych, zaproponowanych przez Centralny Zarząd Służby Więziennej i resort sprawiedliwości. Dalej trwa więc spór o to, jak wyglądać ma zwiększenie uposażeń w tej formacji. Według działaczy, funkcjonariusze SW traktowani są, nie po raz pierwszy, “gorzej niż inne służby mundurowe” do których także trafić mają podwyżki wynikające z wejścia w życie ustawy modernizacyjnej oraz waloryzacji.

“Wzywamy wszystkich funkcjonariuszy i funkcjonariuszki do sprzeciwu wobec rozwiązań, które proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości i kierownictwo służby” – czytamy na profilu Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ “Solidarność”. Związkowcy oceniają, że są traktowani “gorzej, niż inne służby mundurowe” (w MSWiA są to podwyżki w wysokości 677 złotych brutto wraz z nagrodą roczną średnio na etat miesięcznie, które w całości trafić mają do dodatku za stopień służbowy). Ta negatywna ocena dotyczy podwyżkowej propozycji, złożonej mundurowym formacji 11 stycznia. Wtedy też, związkowcy z “Solidarności” pisali, że resortowe rozwiązania zakładają “obniżenie planowanej podwyżki od 1 stycznia 2022 roku o prawie 30 proc, tj. około 187 zł średnio na każdy etat funkcjonariusza”. Środki te, jak dodawali, mają zostać wykorzystane na trzy składniki uposażenia, czyli na dodatek za wysługę lat i realizację postulatu zaliczenia lat “z cywila”, dodatek za stopień i dodatek służbowy. Związkowcy ocenili, że rozwiązanie to jest dla wielu funkcjonariuszy niekorzystne i “zaburza prawidłowe funkcjonowanie systemu wynagradzania”. Z kierownictwem formacji spotkali się tydzień temu również związkowcy z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, którzy – tak jak ich koledzy z “Solidarności” – nie zaakceptowali realizacji części podwyżki w formie regulacji dodatków służbowych.

Minęło parę dni, a głos w tej sprawie – oficjalnie i po kolejnym spotkaniu ze związkowcami – zabrać postanowił Centralny Zarząd Służby Więziennej. Jak czytamy w komunikacie, wstępne założenia zasad realizacji podwyżek dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej w 2022 roku zakładają, że każdy funkcjonariusz otrzyma podwyżkę uposażenia nie niższą niż 624 zł brutto (bez nagrody rocznej). Średnio podwyżka uposażenia według zaprezentowanych założeń wynieść ma 637 zł brutto, a wraz z nagrodą roczną ok. 690 zł brutto średnio na etat funkcjonariusza. CZSW podkreśla więc, że będzie ona ostatecznie wyższa, niż w innych formacjach mundurowych. Sami mundurowi podkreślają jednak, że nie za bardzo zgadzają im się wyliczenia przygotowane przez CZSW.

Kierownictwo formacji postanowiło również odnieść do informacji publikowanych przez samych związkowców. Zaznacza więc na przykład, że “nieprawdą jest informacja o rzekomym obniżeniu planowanej podwyżki dla funkcjonariuszy o prawie 30 proc.”.

Podwyżkowa niezgoda

Kolejna runda spotkań kierownictwa ze związkowcami, do której doszło 18 stycznia, nie zakończyła tematu i problemu. NSZZ “Solidarność” wprost wzywa NSZZ FIPW, by stanął z nimi “w jednej linii i wspólnym głosem wyraził silny sprzeciw wszystkich funkcjonariuszy Służby Więziennej wobec rozwiązania proponowanego przez stronę służbową, które demontuje system dodatków służbowych, otwiera drogę do nadużyć, a przede wszystkim powoduje, że Służba Więzienna jako jedyna otrzyma znacząco mniejsze podwyżki niż pozostali mundurowi”. “To czas, by wszyscy funkcjonariusze mówili jednym głosem!” – wzywa. Negatywne stanowisko, dotyczące wdrożenia części podwyżki w dodatek służbowy, podtrzymał również NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Zapewnia również, że “pozostaje otwarty do wspólnego działania na rzecz funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej”.

Centralny Zarząd Służby Więziennej zapewnia, że jego celem jest “jak najszybsza realizacja i wypłata funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Służby Więziennej podwyżek uposażeń i wynagrodzeń”. Nie wygląda jednak na to, że na linii kierownictwo-związkowcy zanosi się na osiągnięcie porozumienia, więc i lutowy termin ich wypłacenia z wyrównaniem wydaje się nierealny. Chyba, że CZSW “pogodzi się” z tym, że ich propozycja nie spotkała się z akceptacją “więziennej Polski” i mimo wszystko wprowadzi swój plan w życie.

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sluzba-wiezienna/wezwanie-do-sprzeciwu-czy-uda-sie-osiagnac-porozumienie-w-sprawie-podwyzek-w-sw

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy