Więzienna uczelnia przejmuje budynki w Kaliszu. W rękach WSKiP 169-letnie więzienie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, infrastruktura Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu stała się częścią Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. Powstała niedawno uczelnia wyższa, oprócz budynków COSSW, otrzymała też nieruchomości po byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu, w którym do 2015 roku przez 169 lat funkcjonowało więzienie.

Oficjalnie, na mocy porozumienia rektora-komendanta Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie oraz dyrektora generalnego Służby Więziennej, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu przekształcony zostanie w kampus mundurowy WSKiP. Jak podkreślają przedstawiciele więziennej uczelni, „plan zagospodarowania COSSW w Kaliszu zakłada optymalne wykorzystanie jego obiektów i infrastruktury dla statutowej działalności WSKiP w Warszawie”.

Fundament funkcjonowania Uczelni będzie stanowić harmonijne połączenie kształcenia praktycznego, opartego na bazie doświadczonej kadry służby, z istotnym wkładem obecnej infrastruktury kaliskiej jednostki oraz innych osób niezwiązanych z formacją, a budujących swoje kompetencje w obszarze resocjalizacji, bezpieczeństwa i kryminologii w Polsce i na świecie.

Komunikat Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki

O łączeniu teorii i praktyki w trakcie studiów na WSKiP mówił też w rozmowie z InfoSecurity24.pl ppłk Marcin Strzelec, rektor-komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. “W ramach studiów zaplanowaliśmy też takie wewnętrzne praktyki połączone już ze służbą i konkretnymi zajęciami dydaktycznymi. Szacujemy, że w trakcie pięcioletnich studiów blisko rok spędzą oni (studenci WSKiP – przyp. red.) w jednostkach podstawowych. W ten sposób chcemy <<wpleść>> ich w to doświadczenie więzienne” – mówił ppłk Strzelec.

WSKiP dostanie prawie 200-letnie więzienie

Co ciekawe, uczelnia przejmie też nieruchomości po byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu przy ul. Łódzkiej. Jak przekonują przedstawiciele uczelni, kaliska jednostka penitencjarna zostanie zmodernizowana i przekształcona w centrum wyszkolenia praktycznego. Zadaniem bazy dydaktyczno-szkoleniowej, utworzonej w obiektach byłego zakładu karnego, będzie doskonalenie jakości kształcenia, “opartego na zastosowaniu w szkoleniach zawodowych efektu symulacji życia więziennego i wykonywanych codziennych obowiązków służbowych przez przyszłą kadrę penitencjarno-ochronną”.

Usytuowana w Kaliszu infrastruktura byłego zakładu karnego jest obiektem zabytkowym. Więzienie istniało tam przez 169 lat, a w roku 2015 zakończyło swoje funkcjonowanie, co – jak przekonuje WSKiP – „przekłada się na wiarygodność i autentyzm danej architektury i funkcjonowania zgodnego z wymaganiami obiektu penitencjarnego”.

Ma to mieć przełożenie, na typowy model amerykański, gdzie na potrzeby realizacji zadania niejednokrotnie buduje się obiekty lub nawet i miasteczka, które przypominają w skali 1:1 dany obszar.

Ostateczny plan zakłada funkcjonowanie WSKiP w kampusie cywilnym umiejscowionym w Warszawie oraz w kapusie mundurowym umiejscowionym w Kaliszu. W mojej ocenie, taki poddział na kampus mundurowy i cywilny będzie korzystny zarówno dla kadry, Kalisza jako miasta, ale też dla samej Służby Więziennej. Udało się też zaoszczędzić środki, bo w Warszawie wystarczy nam budynek biurowy, a w Kaliszu – remonty, na które środki być może w dużej mierze uda się pozyskać ze źródeł zewnętrznych.

Ppłk Marcin Strzelec Rektor-Komendant WSKiP. Wywiad dla InfoSecurity24.pl z 24 kwietnia 2019 roku

Przejęcie przez WSKiP byłego zakładu karnego ma umożliwić też wykorzystanie jego infrastruktury przez inne formacje mundurowe, służby wyspecjalizowane w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, służby ratownictwa i ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, służby graniczne oraz instytucje, których pośrednim lub bezpośrednim zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa publicznego. „Mamy nadzieję, że podjęte działania modernizacyjne i nowe formy obecności WSKiP w Kaliszu, będą stymulacją dla rozwoju regionu, społeczności lokalnej i wpiszą się w priorytety rozwoju polityki regionalnej” – dodaje uczelnia.

DM

źródło : https://www.infosecurity24.pl/wiezienna-uczelnia-przejmuje-budynki-w-kaliszu-w-rekach-wskip-169-letnie-wiezienie

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Fundusze

advertisement

Reklamy