„Współczesna Służba Więzienna – zadania, możliwości, wyzwania” – konferencja z udziałem Ministra Sprawiedliwośc
Organizatorem spotkania jest Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku wraz z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
– Służba Więzienna bardzo się zmieniła, to już jest zupełnie inna służba niż 25 lat temu. Zmiany są przeogromne. Bardzo dziękuję za zaproszenie na tę konferencję. Jej szeroki zakres tematyczny pokazuje te zmiany, ale także zaangażowanie funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa – powiedział rozpoczynając konferencję Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki.
W trakcie konferencji pokazano codzienność, specyfikę zawodową funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej w Polsce, zaprezentowano funkcjonowanie Systemu Dozoru Elektronicznego, metody pracy z osadzonymi, także niebezpiecznymi, uzależnionymi i zaburzonymi a także kierunki rozwoju polskiego więziennictwa.
Ponadto prelekcje wygłosili zaproszeni funkcjonariusze Służby Więziennej z jednostek penitencjarnych z całego kraju, w większości posiadający swój naukowy dorobek, ukazując aktywność i kierunki działalności służby przez pryzmat specyficznych populacji osób izolowanych w warunkach penitencjarnych.
Podczas konferencji Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki uhonorował za wieloletnią współpracę z gdańską Służbą Więzienną dwie osoby – złotą odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej” profesora Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Mieczysława Cioska oraz brązową odznaką Pana Tomasza Majewskiego z Hospicjum im. księdza Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.
Konferencja jest efektem współpracy pomiędzy Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Gdańsku oraz Uniwersytetem Gdańskim w zakresie prowadzenia wspólnych projektów, badań, wymiany doświadczeń i praktyk studenckich. Udział w niej wzięli praktycy,na co dzień pracujący z więźniami oraz naukowcy i eksperci z całej Polski zajmujący się problematyką penitencjarną.
Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii związanych z codzienną pracą funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.
Źródło:
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości