Uroczyste Obchody Narodowego Święta Niepodległości w 100-lecie Służby Więziennej w okręgu gdańskim SW
W dniu 18 listopada 2019r. w Centrum Konferencyjnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w Służbie Więziennej okręgu gdańskiego. Organizatorami Uroczystości byli Zastępca Dyrektora Okręgowego SW w Gdańsku ppłk Adam Poćwiardowski i Zarząd Okręgowy NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa z Przewodniczącym ZO Jarosławem Wodzińskim na czele. W obchodach 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości a zarazem 100 rocznicy powołania SŁUŻBY Więziennej uczestniczyli przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, szefowie pomorskich służb mundurowych, Związków zawodowych, przedstawiciele instytucji współpracujących z gdańską Służbą Więzienną i Związkami zawodowymi, a także przedstawiciele świata nauki, dyrektorzy i kapelani jednostek penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu SW w Gdańsku. W imieniu Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ FiPW Czesława Tuły świętowanie zaszczycił swoją obecnością Kamil Bachanowicz Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FiPW w Warszawie. Uroczystość wręczenia odznaczeń służbowych, nominacji na wyższe stopnie służbowe oraz uhonorowanie Krzyżami Zasługi NSZZ FiPW oraz ORDERU 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę członkom Związku NSZZ FiPW i innym osobom wspierającym działania Związku, rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania Hymnu Narodowego. Następnie ppłk Adam Poćwiardowski odczytał list Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego. W tym roku z okręgu gdańskiego było wyróżnionych 118 funkcjonariuszy, którzy otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe a 22 zostało uhonorowanych odznaczeniami resortowymi „Za zasługi w pracy penitencjarnej”, które w imieniu Ministra Sprawiedliwości wręczył ppłk Adam Poćwiardowski. Przypadająca w tym roku 100 rocznica powołania do życia polskiego więziennictwa była okazją do wyróżnienia 22 funkcjonariuszy pamiątkową odznakę 100-lecia polskiego więziennictwa. Odznaka ta swoją formą nawiązuje do Odznaki jubileuszowej ustanowionej w 1929 roku z okazji 10-lecia Więziennictwa Polskiego.
Dwóch funkcjonariuszy zostało odznaczonych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej odznaką „Semper Paratus” (Zawsze gotowy). Odznaczenie to przyznawane jest pracownikom i funkcjonariuszom Służby Więziennej, którzy dokonali czynu świadczącego o ich odwadze lub męstwie, a w szczególności czynu mającego na celu ratowanie życie lub zdrowia ludzkiego.
W tym roku podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Decyzją Kapituły Odznaczeń i Orderów na wniosek Zarządu Okręgowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Gdańsku 5 osób otrzymało Brązowy Krzyż Zasługi NSZZFiPW a 39 osób otrzymało Order 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Odznaczenia wręczyli Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW w Warszawie Kamil Bachanowicz w asyście Przewodniczącego Zarządu Okręgowego NSZZFiPW w Gdańsku Jarosława Wodzińskiego. Następnie głos zabrał Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW w Warszawie Kamil Bachanowicz, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Podczas uroczystości odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Więźniowie specjalni” zrealizowanego przy współpracy Służby Więziennej i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a przedstawiającego historię i okoliczności pobytu w gdańskim areszcie przyszłego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego oraz ówczesnego pułkownika Legionów Polskich Kazimierza Sosnkowskiego.
Na zakończenie spotkania Z-ca Dyrektora Okręgowego w Gdańsku ppłk Adam Poćwiardowski pogratulował wszystkim awansowanym i odznaczonym oraz ich rodzinom za trud ciężkiej służby a także podziękował wszystkim przybyłym gościom za obecność i zaprosił na okolicznościowy poczestunek.
Tekst Tadeusz Łoziński i mjr Marek Stuba, zdjęcia: mjr Marek Stuba