XVII Pielgrzymka Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej.

17. Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej trwa na Jasnej Górze w sobotę, 12 października z udziałem ok. tysiąca osób. Na spotkaniu obecni są funkcjonariusze i pracownicy więzień wraz z rodzinami, przedstawiciele związków zawodowych służby więziennej, dyrektorzy okręgowi poszczególnych jednostek i księża kapelani posługujący w zakładach karnych w całej Polsce. Obecny jest gen. Jacek Włodarski, dyrektor generalny Służby Więziennej.

„Jak co roku intencją tego spotkania, poza tym, że łączymy się, jesteśmy razem – to tą intencją jest, żeby nasza praca była efektywna, skuteczna, żeby ci ludzie, którymi naprawdę staramy się zająć, i próbować z nimi coś zrobić, przekonać ich, że mają szansę, że mogą zmieniać swoje życie – żeby to nam się udawało. Czasami się udaje” – mówi  gen. Jacek Włodarski, dyrektor generalny Służby Więziennej.

„To już jest 17. Pielgrzymka Służby Więziennej na Jasną Górę – podkreśla ks. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa – To już jest przepiękna tradycja, w której uczestniczy co roku coraz więcej funkcjonariuszy. Ze wszystkich okręgów ludzie przyjeżdżają z rodzinami, wszyscy są w mundurach, bo tak żeśmy sobie to założyli, że występujemy tak, jak pracujemy, a więc w naszych strojach służbowych. A więc to poczucie jedności, wspólnoty służby, tej potrzeby bycia razem jest bardzo mocne. Przestępstwa w Polsce, tak jak w ogóle na świecie, są coraz trudniejsze, bo i życie na zewnątrz jest coraz bardziej skomplikowane. Jeśli te wszystkie ideologie, które dzisiaj dochodzą do głosu, będą realizowane w życiu społecznym, to proszę zobaczyć, jak będzie wyglądać mentalność człowieka, jeśli będziemy gubić płeć ludzką, gubić ludzkie obowiązki, to jest wszystko osłabianie kondycji osobowej człowieka. A to się przekłada na różnego rodzaju przestępstwa, które ludzie dokonują. My z tymi ludźmi musimy pracować. Co więcej – jesteśmy jedną z nielicznych służb, tak jak Służba Zdrowia i my – że obsługujemy ludzi 24 godziny na dobę, we wszystkich potrzebach tego człowieka. Takie są nasze zadania. Dlatego przyjechanie tutaj na Jasną Górę, wspólna modlitwa, wspólne bycie ze sobą razem, w sensie tej głębi ludzkiej, jaką jest przeżycie religijne, jest nam to bardzo, bardzo potrzebne. Dlatego ludzie przyjeżdżają, dlatego jesteśmy tutaj razem. Nabieramy wobec siebie otwartości, serdeczności, bo skoro razem się modliliśmy, to potem jest nam łatwiej podejmować najtrudniejsze decyzje wobec człowieka który zabił, zgwałcił, dokonał innych tragedii wobec drugiego człowieka, a musimy mu pomóc, musimy go jakoś obsłużyć”.

„Praca strażnika więziennego potrafi być w niektórych sytuacjach fascynująca, w niektórych jest bardzo, bardzo ciężka – tłumaczy gen. Jacek Włodarski, dyrektor generalny Służby Więziennej – My cały czas przekonujemy do tego, że więzienie może być miejscem, które może zmienić człowieka, który tu trafił. Bardzo byśmy chcieli pracować w lepszych warunkach. Polska niestety ma najwięcej więźniów w Unii Europejskiej, mamy najniższe standardy powierzchniowe, najmniejszą ilość pracowników przypadających na tą ilość osadzonych. A mimo wszystko jesteśmy nie najgorszym systemem penitencjarnym w Europie. Robimy wiele rzeczy, za które jesteśmy bardzo dobrze oceniani, mamy projekty, pomysły, które są jedyne w Europie. My się szczycimy taką nagrodą, którą otrzymaliśmy kilka lat temu za programy, w których więźniowie pracują jako wolontariusze min. w hospicjach i w domach pomocy społecznej. Z jednej strony robią dobro, a z drugiej taka praca, praca charytatywna, zmienia ich myślenie, zmienia ich mentalność. Tak że są takie momenty, w których widzimy, że robimy rzeczy dobre

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęła zbiórka kilkudziesięciu pocztów sztandarowych i uczestników pielgrzymki przed Bramą Lubomirskich. Stamtąd pielgrzymi przeszli do bazyliki, gdzie wzięli udział we Mszy św. o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył ks. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa.

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o Sebastian Matecki, podprzeor  Jasnej Góry. Podkreślił, że uczestnicy dzisiejszej pielgrzymki służą ludziom, którzy przeżywają swoje dramaty i tragedie. „Największym wzorem służby to sam Chrystus. On obmywał nogi apostołom, schylał się nad biednymi, trędowatymi. On nas dzisiaj uczy tej postawy służby – mówił Paulin – Kochani, życzę, żeby to spotkanie na Jasnej Górze umocniło w was również zapał do tej służby, otworzyło nowe horyzonty, wlewało nadzieję na lepsze rozwiązywanie tych sytuacji, spraw, które wydają się zawikłane, i tak trudne do ogarnięcia. Jasna Góra też ma ten wymiar penitencjarny. Bo przecież tu przychodzą ludzie się oczyszczać, tu jest konfesjonał narodu, tu też zadaje się pokutę, aby ludzie się naprawiali”.

Po południu, w Kaplicy św. Józefa na Halach, funkcjonariusze wysłuchali wystąpienia Czesława Tuły, przewodniczącego Zarządu Głównego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, który W imieniu Zarządu Głównego jak i swoim dziękuje  wszystkim pielgrzymom  za udział i modlitwę w XVII pielgrzymce Funkcjonariuszy i pracowników SW oraz ich rodzin, specjalne podziękowania składa wszystkim pocztom sztandarowym, stronie służbowej z gen. Jackiem Włodarskim na czele ks. Wojtasowi oraz wszystkim tym, którzy ciężko pracowali przy organizacji tej pielgrzymki.

„Mam nadzieję, że czas spędzony na Jasnej Górze pozwolił nam wszystkim na duchowe refleksje oraz modlitwę za wszystkich funkcjonariusz,  pracowników Służby Więziennej i ich rodzin”

Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Przewodniczący Zarządu Głównego

NSZZF i PW

/-/Czesław Tuła.

źródło: http://www.jasnagora.com/

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Fundusze

advertisement

Reklamy