Sławomir Rafalski – Wiceprzewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZFiPW w Białymstoku zdobywcą Złotego BohaterON-a.
Wyróżnienie dla BohaterON-a
w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości wiceminister Michał Woś w towarzystwie dyrektora generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego spotkał się z kpt. Sławomirem Rafalskim, zdobywcą Złotego BohaterON-a w kategorii Nauczyciel.
Gratulując kpt. Rafalskiemu wiceminister Michał Woś powiedział
Pasja i twórcze zainteresowania są pierwszym krokiem na drodze resocjalizacji. To wspaniale, że są osoby, które swoją pasją zarażają innych, w tym również osoby pozbawione wolności.
Kpt. Sławomir Rafalski jest funkcjonariuszem Służby Więziennej i od ponad 13 lat pracuje w Areszcie Śledczym w Suwałkach jako wychowawca Działu Penitencjarnego, gdzie od 8 lat realizuje działania z zakresu kulturalno-oświatowego i jest odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki. Od wielu lat podejmuje liczne inicjatywy i działania o charakterze edukacji historycznej i patriotycznej. Jego działalność – w głównej mierze skupiona jest na resocjalizacji osadzonych – wykracza również poza mury aresztu. Kapitan Rafalski i jego projekty edukacyjne znane są w środowisku lokalnym i ogólnopolskim.
Złotego BhaterOn-a otrzymał 14 grudnia br. m.in. za pomysł, współtworzenie, scenariusz oraz pieczę artystyczną nad komiksem historycznym „Zabrane Życia 1945. Obława Augustowska”, która we wrześniu trafiła do wszystkich szkół w Polsce. Na co dzień współpracuje, m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie, Biblioteką Publiczną w Suwałkach. Realizuje m.in. wystawy komiksów, okolicznościowe audycje słowno-muzyczne o charakterze historyczno-patriotycznym, które udostępniane są osadzonym za pośrednictwem radiowęzła, koordynuje i współprowadzi zajęcia w Dyskusyjnym Klubie Książki.
Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiona została również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dodać należy, że w tym roku Służba Więzienna nominowana była do nagrody w kategorii instytucja.
Doceniając zaangażowanie kpt. Rafalskiego w realizację działań edukacyjno-historycznych dla osadzonych wiceminister sprawiedliwości Michał Woś wręczył mu Złotą odznakę za zasługi w pracy penitencjarnej a gen. Jacek Kitliński wyróżnił funkcjonariusza nagrodą pieniężną.
Zespół prasowy CZSW