Znikają Okręgowe Inspektoraty Służby Więziennej

Minister sprawiedliwości podjął decyzję o likwidacji czterech Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej. Chodzi dokładnie o jednostki w Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu. Nie wiadomo jakie merytoryczne przesłanki stoją za tą decyzją.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości pojawiło się nowe zarządzenie, dotyczące siedzib, terytorialnego zasięgu i szczegółowego zakresu działania dyrektorów okręgowych Służby Więziennej oraz struktury organizacyjnej okręgowych inspektoratów Służby Więziennej. Co ważne, zgodnie z dokumentem zlikwidowane zostają cztery Okręgowe Inspektoraty Służby Więziennej. Chodzi o jednostki w Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu.

Resort zdecydował, że pracownicy i funkcjonariusze OISW w Białymstoku przejdą pod jurysdykcję OISW w Olsztynie, a jego mienie ruchome przechodzi pod Areszt Śledczy w Białymstoku. W przypadku jednostki w Gdańsku, jej personel przejmuje OISW w Bydgoszczy, a mienie ruchome – Areszt Śledczy w Gdańsku. Mundurowi i pracownicy z inspektoratu w Szczecinie będą natomiast odpowiadać przed Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Koszalinie, a mienie ruchome przechodzi pod Areszt Śledczy w Szczecinie. Ostatni likwidowany OISW, czyli jednostka we Wrocławiu, a dokładnie jej funkcjonariusze i pracownicy przechodzą “pod skrzydła” OISW w Opolu, a mienie ruchome – Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu.

Tym samym na mapie Polskie zostanie 11 z 15 funkcjonujących obecnie Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej (w Bydgoszczy, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie i Warszawie).

O reorganizację Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej szefa resortu sprawiedliwości pytał m.in. NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, a dokładnie jego przewodniczący Czesław Tuła, na początku grudnia. O zmianach, które Ministerstwo planuje w formacji, związkowcy dowiedzieć mieli się dopiero 7 grudnia, od Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego. Nie doczekali się oni jednak do tej pory odpowiedzi ministra, a szczegóły planu reorganizacji poznali z ministerialnego zarządzenia, opublikowanego parę dni później.

Jakie są merytoryczne przesłanki tej znaczącej niewątpliwie decyzji? Tak naprawdę nie wiadomo. Nie ma wątpliwości jednak co do tego, że resort zaskoczył tą decyzją więzienne środowisko, które już 1 stycznia 2022 roku “obudzi się” w nowej organizacyjnej rzeczywistości. To właśnie wtedy bowiem zmiany mają wejść w życie, czyli zaledwie 18 dni po publikacji ministerialnego zarządzenia.

MR

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sluzba-wiezienna/znikaja-inspektoraty-sluzby-wieziennej

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement advertisement advertisement
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Fundusze

advertisement

Reklamy