„Mieszkanie Plus” dla byłych więźniów? W MS trwają prace nad reformą systemu readaptacji społecznej skazanych

W Centralnym Zarządzie Służby Więziennej realizowane są prace projektowe, w ramach których na terenie obecnych jednostek penitencjarnych mają zostać wybudowane nowe pawilony mieszkalne dla osób pozbawionych wolności oraz hostele – poinformował RPO. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z prośbą o udzielenie informacji dotyczących szczegółów projektu. Jak ustaliliśmy, prace  nad reformą systemu readaptacji społecznej skazanych trwają już co najmniej od 2016 roku, co w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich zdradził wiceminister Marcin Warchoł.

Ministerstwo Sprawiedliwości już od dłuższego czasu pracuje nad reformą systemu readaptacji społecznej skazanych, w ramach której rozważane są m.in. takie możliwości jak zapewnienie domów przejściowych byłym więźniom. To nowatorskie rozwiązanie zainteresowało Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do zastępcy Dyrektora Generalnego SW z prośbą o przekazanie szczegółów projektu w następującym zakresie:

  • ile hosteli zostanie wybudowanych (na terenie jednostek więziennych lub poza nimi);
  • jakie funkcje będą spełniać;
  • kto będzie nimi zarządzać (Służba Więzienna czy podmiot zewnętrzny);
  • jaka kategoria osób będzie mogła być skierowana do hostelu (skazany, czy osoba zwolniona po odbyciu kary);
  • kto będzie decydował o skierowaniu określonej osoby do hostelu.

Plany resortu pod koniec 2016 roku zdradził wiceminister Marcin Warchoł w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji. Przyznał wówczas, że w Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są prace koncepcyjne nad projektem lokali przejściowych dla byłych więźniów. Chodzi o zmiany w zakresie systemu readaptacji społecznej, ukierunkowane w szczególności na: wzmocnienie jej indywidualizacji w odniesieniu konkretnej sytuacji skazanego oraz stworzenie optymalnego systemu pomocy dla osób skazanych, w tym także w zakresie zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych.

Wiceminister Marcin Warchoł poinformował, że rozważane są takie możliwości jak: ewentualne uruchomienie hosteli dla skazanych, czy też tzw. domów przejściowych, do których mogliby być skierowani po odbyciu kary, w oparciu o indywidualne plany readaptacyjne, opracowywane jeszcze w trakcie pobytu w zakładach karnych. Jednocześnie również z pracami koncepcyjnymi toczą się także prace legislacyjne, które mają na celu analizę obecnego stanu prawnego, pod kątem wprowadzenia ewentualnych, koniecznych zmian w systemie prawa karnego wykonawczego.

Jak się okazuje, prace nad projektem wciąż trwają. Na tym etapie MS nie zdradza jednak jeszcze żadnych szczegółów planowanej reformy systemu readaptacji społecznej skazanych.

źródło : https://ochrona24.info/12538,reforma-systemu-readaptacji-spolecznej-skazanych/

Previous Article
Next Article

Nasz Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ubezpieczenia

advertisement advertisement
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Fundusze

advertisement

Reklamy