Patryk Jaki: „W pełni rozumiem potrzeby więziennictwa”
W ostatnich tygodniach 2018 roku funkcjonariusze Służby Więziennej, wraz z mundurowymi MSWiA, protestowali, oczekując poprawienia warunków pracy i płacy. Protest udało się załagodzić zawartym pomiędzy stronami porozumieniem, a Ministerstwo Sprawiedliwości zobowiązało się do podwyższenia wynagrodzeń w Służbie Więziennej. Niedługo potem trzy posłanki PO – Aldona Młyńczak, Zofia Czernow i Monika Wielichowska – skierowały do resortu sprawiedliwości interpelację w sprawie porozumienia rządu z funkcjonariuszami Służby Więziennej i ryzyka braku odpowiedniego zabezpieczenia placówek karnych w Polsce. Teraz wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odpowiada parlamentarzystkom.
Odpowiadając na interpelację posłanek, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, zanzaczył, że w pełni rozumie potrzeby więziennictwa i za jeden ze swoich priorytetów uznaje poprawę warunków pracy i płacy w Służbie Więziennej, realizującej zadania o kluczowym znaczeniu dla stanu bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego w państwie.
Patryk Jaki przyznał, że docenia codzienny trud, sumienność, zaangażowanie i poświęcenie funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej. Powiedział też, że formacja stale spotykają się z wyrazami szacunku i uznania ze strony kierownictwa resortu sprawiedliwości. Wiceminister oznajmił, że właśnie z tych powodów Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło szereg realnych inicjatyw zmierzających do zapewnienia optymalnych warunków funkcjonowania Służby Więziennej w strukturach państwa, zwiększenia jej skuteczności w ochronie bezpieczeństwa obywateli, zachowania jej prestiżu oraz utrzymania kompetentnej, wykształconej i odpowiednio zmotywowanej kadry.
Sekretarz stanu Patryk Jaki podkreślił, że podpisane w dniu 19 listopada 2018 r. w Warszawie porozumienie pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości oraz Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, które jednocześnie zakończyło akcję protestacyjną w SW, było wyrazem zrozumienia dla potrzeb więziennictwa oraz woli rozwiązywania sporów w duchu dialogu i wzajemnego szacunku. Przypomniał również szczegóły porozumienia.
W odpowiedzi na pytanie o koszt realizacji porozumienia wypracowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Niezależny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, na podstawie którego wzrosną uposażenia funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, wskazał, że środki przeznaczone na podwyżki dla funkcjonariuszy wyniosą ponad 42,5 mln złotych, a w przypadku pracowników cywilnych blisko 2,75 mln złotych.
Wiceminister przypomniał, że porozumienie jest analogiczne do rozwiązań przyjętych w służbach mundurowych podległych MSWiA, co zdaniem Jakiego może zachęcić zarówno do pozostania w służbie przez pracujących funkcjonariuszy, jak również może prowadzić do zwiększenia atrakcyjności i pobudzenia zainteresowania podjęciem służby w Służbie Więziennej. Zwrócił także uwagę na prowadzone prace związane z unowocześnieniem stanu infrastruktury budowlanej pozostającej w zarządzie Służby Więziennej, a także modernizację istniejących oraz budowę nowoczesnych jednostek penitencjarnych, co ma niebagatelny wpływ na warunki i komfort pracy funkcjonariuszy i pracowników.
Na pytanie o zatrudnienie w Służbie Więziennej i ewentualne problemy kadrowe, Patryk Jaki poinformował, że według stanu na dzień 20 listopada 2018 r. Służba Więzienna liczyła 27.297 funkcjonariuszy. Natomiast aktualny stan nieobsadzonych etatów funkcjonariuszy wynosi 729. Zaznzaczył jednak, że do przyjęcia w szeregi Służby Więziennej gotowych jest 198 kandydatów. Jednocześnie podkreślił, że liczba wakatów nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji kadrowej w poszczególnych Okręgowych Inspektoratach Służby Więziennej, która wynika między innymi z naturalnej rotacji kadry, toczących się postępowań kwalifikacyjnych oraz oczekujących na zagospodarowanie wolnych etatów powstałych po likwidowanych jednostkach.